Pierwsze Misterium św. Barbary w Tarnowskich Górach. Zaprasza SMZT i Orkiestra Kamiliańska

W naszym mieście zaplanowane zostało duże wydarzenie muzyczne. Jego bohaterką stanie się św. Barbara, patronka górników. Koncert jest związany z uzyskaniem wpisu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

SMZT
Tarnowskie gory misterium sw Barbary

Misterium św. Barbary w Tarnowskich Górach

Co prawda do Barbórki jeszcze daleko, ale kontynuatorzy starych tradycji chcą upamiętnić w ten sposób dawnych mieszkańców Srebrnego Miasta i ich patronkę. Przypomnijmy, że w tym roku "zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej" znalazły się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej chce pokazać, iż obrzędy te, mimo że w innej formie, nadal są praktykowane. Członkowie SMZT łączą siły z artystami i organizują Misterium św. Barbary.

- Będzie to uroczyste wydarzenie, podczas którego artyści zaśpiewają i zagrają na instrumentach m.in. godzinki z modlitewnika z 1747 roku. Całości dopełnią graficzne wizualizacje. W programie także utwory wielkich kompozytorów, takich jak Vivaldi, Zimmer i Puccini. Zaśpiewają i zagrają przede wszystkim Chór in Tempore, któremu zadyryguje Bartłomiej Kwiatkowski oraz Orkiestra Kamiliańska pod dyrekcją Olka Königa - zapowiadają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się 28 października (sobota). Rozpocznie się o godzinie 19:30 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Przed gośćmi wystąpią: Chór In Tempore, Roksana Majchrowska – sopran, Kamil Zdebel – tenor, Orkiestra Kamiliańska pod dyrekcją Olka Königa, Bartłomiej Kwiatkowski – organy, kierownictwo muzyczne, Karol Ziaja – pozytyw. Misterium poprowadzi Piotr Pagieła.

Program wydarzenia

  • Nisi Dominus – Cum Dederit – Antonio Vivaldi
  • Requiem Aeternam – Korsyka – (Wieczny Odpoczynek Racz…)
  • Miserere mei, Deus – Gregorio Allegri
  • Chór In Tempore śpiewa godzinki – (modlitewnik Bractwa św. Barbary)
  • In Nomine – Otto Schwarz
  • Chevaliers De Sangreal – Hans Zimmer
  • Tosca – Te Deum – Giacomo Puccini
- To pierwsze uroczyste misterium w Tarnowskich Górach, którego pomysłodawcą jest SMZT. Decyzja ministra kultury to przede wszystkim zobowiązanie, żeby dbać, a co za tym idzie, upowszechniać tradycje wśród mieszkańców. Stąd właśnie inicjatywa zorganizowania misterium i to w miejscu, w którym nadal można oglądać XVIII-wieczną księgę bractwa św. Barbary z papieską bullą - tłumaczą inicjatorzy koncertu.

Na początku 2023 roku, decyzją wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, tradycje gwarkowskie trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wśród nich przedstawiciele SMZT wymieniają między innymi kult św. Barbary jako patronki górników, który rozpoczął się właśnie w Tarnowskich Górach. Do dziś 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, ale to niejedyne, co zostało z nami z dawnych czasów. Bergfesty, czyli górnicze święta, festyny znamy dziś np. jako Gwarki. Nie zapominajmy także, że to do naszego miasta sprowadzono pierwszą na kontynencie maszynę parową.

Tarnowskie góry barbórka

Może Cię zainteresować:

Barbórka pochodzi z... Tarnowskich Gór? Od Bractwa św. Barbary po wpis na Listę UNESCO

Autor: Urszula Gołkowska

04/12/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon