Piknik w Radzionkowie z okazji zakończenia wakacji

Powoli wakacje zbliżają się ku końcowi. W ostatnim dniu sierpnia, by hucznie zakończyć ten beztroski czas, zostanie zorganizowany piknik w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie. W programie moc zabaw dla najmłodszych.

Piknik radzionkow

„Dzień ogrodu”

Wrzosowiska, łąki, rośliny ozdobne – w takich pięknych okolicznościach przyrody łatwo o błogi relaks. Piknik odbędzie się 31 sierpnia od godziny 16.00 do 19.00, wstęp jest bezpłatny. Co należy ze sobą zabrać? Wystarczy koc, kosz piknikowy i dobry humor. Rodzice będą mogli beztrosko poleżeć na trawie, a ich pociechy na pewno nie zaznają nudy. Program warsztatów i zabaw pikniku jest obszerny. Jedną z atrakcji jest praca w drewnie. Takie zajęcia uczą dokładności, solidności i cierpliwości, a przede wszystkim są ciekawą zabawą. Kolejne zajęcia to ikebana. Co to jest? To japońska technika układania kwiatów skupiająca się na tworzeniu harmonii konstrukcji i koloru. „Z myślą o wiośnie” - to warsztaty ogrodnicze, w których będzie można zasadzić cebulki roślin. Następne atrakcje obejmują: malowanie figurek gipsowych, tworzenie laleczek czy opowieści prosto z lasu.

Najmłodszy ogród botaniczny

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie warto odwiedzić nie tylko podczas pikniku. Zajmuje powierzchnie ponad 15.5 ha i jest położony na południowym zboczu Księżej Góry (357,57 m n.p.m.). Jest najmłodszym ogrodem botanicznym w Polsce, bo działa dopiero od 5 lat. Rzeźba terenu jest mocno urozmaicona, ponieważ kiedyś działała tam kopalnia Mathias (Maciej). Liczne hałdy pozostałe po głębieniu szybów czy zagłębienia oznaczające zasypane szyby, przypominają o dawnych czasach. Na terenie ogrodu istniały także kamieniołomy wapienia.

W Ogrodzie Botanicznym znajduje się nad wyraz rozwinięta flora. Teren obfituje w różnego typu siedliska roślin: leśne, łąkowe, wodne oraz murawowe. Kolekcje roślin również są niezwykle rozmaite, a spośród nich możemy wyróżnić: sadownicze, roślin ozdobnych, dendrologiczne, miododajne i inne. Istnieje również niewielka pasieka dla owadów miododajnych. Przy Ogrodzie Botanicznym znajduje się Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej, która posiada bogato wyposażone sale: seminaryjna (dla 50 osób), laboratoryjna (dla 16 osób, wyposażona w dygestorium i liczny sprzęt laboratoryjny) oraz mikroskopowa (dla 16 osób, wyposażona w mikroskopy stereoskopowe i świetlne oraz zestawy preparatów do badań). Często organizowane są warsztaty stacjonarne jak i terenowe.

Jak dotrzeć na miejsce?

Główne wejście do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie znajduje się przy ulicy Zejera. Do Radzionkowa z Bytomia oraz Tarnowskich Gór dojedziemy autobusem linii nr 94. Z centrum Bytomia odchodzą również autobusy linii nr 608 i 708 oraz nr 73 ze Stroszka. Należy wysiąść na przystanku Rynek I, Rynek II i dalej udać się pieszo ulicą Zejera w kierunku Księżej Góry. O wiele prostszą opcją jest dojazd autem. Jazda samochodem z Bytomia czy Tarnowskich Gór do Radzionkowa zajmuje 20-25 minut. W Radzionkowie należy wypatrywać znaków „MOSiR”, „ogród botaniczny” lub „tereny rekreacyjne Księża Góra” i podążać za nimi.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Orszak Trzech Króli w Kaletach

Orszak Trzech Króli w Kaletach. Kiedy i gdzie się rozpocznie

Tarnowskie Góry - rzeźba gwarka

Barbórka 2021 i nowy tarnogórski gwarek. Gdzie się pojawi?

Tarnowskie Góry, kiermasz na Osadzie Jana

Bożonarodzeniowy Kiermasz na Osadzie Jana

Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian

Weekend pełen atrakcji. 03.-05.09 w Tarnowskich Górach

Żygliński 4Pack 2021

Żygliński 4Pack. LKS Żyglin zaprasza

Letnie Kino Parkowe w Świerklańcu

Letnie Kino Parkowe w Świerklańcu. Zobacz repertuar

Święto Kolorów w Tarnowskich Górach

Święto Kolorów 2021. Jak bawili się tarnogórzanie?