Plac zabaw, skatepark, a może kurs pierwszej pomocy? Na jakie projekty będą mogli zagłosować mieszkańcy Świerklańca?

Znamy już propozycje zakwalifikowane do ostatniego etapu Budżetu Obywatelskiego. Organizatorzy dopuścili siedem inicjatyw.

Projekt bez tytułu 2021 08 24 T142222 813

Budżet Obywatelski Gminy Świerklaniec 2021

1 września rozpoczyna się głosowanie. Każdy z mieszkańców może zagłosować na trzy wybrane projekty, przyznając 3, 2 lub 1 punkt. W tym roku weryfikację pozytywnie przeszły następujące projekty:

 • Nowa infrastruktura sportowa dla mieszkańców Nowego Chechła w każdym wieku
- Pragniemy uruchomić w Nowym Chechle tzw. street workout plac – zespół urządzeń gimnastycznych do rekreacji i wykonywania ćwiczeń fizycznych przez dzieci, młodzież i dorosłych w każdym wieku. Jest to prosty zespół poręczy, drążków, drabinek, który w tani sposób pozwala zadbać o kondycję fizyczną całej rodziny i umożliwia miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Projekt propaguje zdrowie, aktywny styl życia i integrację społeczną opartą o rzeczywiste (a nie wirtualne) relacje społeczne.

Łączne koszty: 12 250 zł

 • Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla członków OSP Orzech
- Projekt polega na przeprowadzeniu kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla członków OSP Orzech biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Kurs będzie zakończony egzaminem państwowym.

Łączne koszty 10 000 zł

 • Modernizacja i wyposażenia Filii nr 1 biblioteki gminnej w Nakle Śląskim
- Celem projektu jest modernizacja przestrzeni publicznej biblioteki, zakup wyposażenia placówki, rozszerzenie funkcji edukacyjno-kulturalnej instytucji oraz poprawa dostępności do dóbr usług i kultury i przystosowanie biblioteki do nowych technologii.

Łączne koszty: 79 920 zł

 • Skatepark - Minirampa (Nakło Śląskie)
- Utworzenia obiektu sportowego - mini skateparku. Miejsca do jazdy na deskorolkach, rolkach, rowerach, hulajnogach. Stworzenie publicznego, dostępnego dla wszystkich skateparku, gdzie młodzież i dzieci mogliby aktywnie wypoczywać, rozwijać przy tym swoje pasje.

Łączne koszty: 74 100 zł

 • Szkoła się zmieni, odpoczniemy w cieniu wśród zieleni (Świerklaniec)
- Projekt „Szkoła się zmieni, odpoczniemy w cieniu wśród zieleni” obejmuje zagospodarowanie terenu zewnętrznego wokół dwóch budynków szkoły podstawowej poprzez obsadzenie roślinnością, stworzenie zacienionych miejsc w których dzieci i młodzież będą miały możliwość odpocząć na ławeczkach lub skorzystać ze stołów do gry w szachy w trakcie przerw. Projekt zakłada również postawienie altany zewnętrznej ze stołami i ławami, w której mogą odbywać się zajęcia dla dzieci.

Łączne koszty: 83 395,30 zł

 • Maluchy na start. Funkcjonalna, atrakcyjna i bezpieczna przestrzeń dla najmłodszych dzieci w Przedszkolu w Świerklańcu.
- Projekt zakłada doposażenie przedszkola w zakresie funkcjonalności sali i placu zabaw dla dzieci najmłodszych tj.: 2,5 - 3 letnich. Celem projektu jest stworzenie najlepszych warunków do pomyślnej adaptacji maluchów w przedszkolu oraz pobudzania ich rozwoju w przyjaznym, bezpiecznym, atrakcyjnym otoczeniu.

Łączne koszty: 41 987,46 zł

 • Spotkajmy się przy ognisku (Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Nowym Chechle)
- Projekt ma na celu integrację środowiska lokalnego, współpracę szkoły z mieszkańcami gminy Świerklaniec. Realizacja projektu przyczyni się wzmocnienia więzi środowiska uczniowskiego co jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach. Obecnie na terenie szkoły brak miejsca, w którym uczniowie mogliby w sposób miły i sympatyczny spędzać czas poza korytarzem szkoły.

Łączne koszty: 8 000 zł

Szczegółowe opisy można przeczytać TUTAJ.

Głosowanie zakończy się 16 września. Wybrane projekty poznamy 7 października. Do realizacji wyłonione zostaną propozycje o największej liczbie głosów aż do wyczerpania puli środków Budżetu Obywatelskiego.

Przypomnijmy, że władze samorządowe przeznaczyły w tym roku 244 460 zł. Fundusz został podzielony między poszczególne grupy:

 • Sołectwo Świerklaniec - 83 460 zł
 • Sołectwo Nakło Śląskie - 79 920 zł
 • Sołectwo Orzech - 44 000 zł
 • Sołectwo Nowe Chechło - 37 080 zł

Budżet Partycypacyjny Powiatu Tarnogórskiego 2021. Znamy projekty zakwalifikowane do głosowania!

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon