Plakaty Gwarkowskie - licytacja dla Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga trwa

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprasza do udziału w licytacji oryginalnych plakatów z lat sześćdziesiątych. Zebrane środki zostaną przekazane na ratowanie zabytków UNESCO.

#WspieramUNESCO

Wszyscy tęsknimy za Gwarkami. Ostatnia edycja imprezy nie odbyła się w zeszłym roku z powodu pandemii i nie wiemy, czy we wrześniu nie czeka nas to samo. Jest jednak sposób, by Gwarki na zawsze zagościły... na naszych ścianach.

- Gwarkowie ponownie zaglądają do skrzyni pełnej oryginalnych plakatów i znajdują w niej roczniki, które do tej pory stanowiły żelazną rezerwę Stowarzyszenia. W związku z naszą trudną sytuacją finansową wystawiamy je na licytację, zostawiając dla potomnych niewielką liczbę tych unikatowych plakatów - informują członkowie SMZT.

Na facebookowym profilu organizacji można deklarować kwotę, za którą kupimy jedną (lub więcej) wybraną pamiątkę. Ważne jest, by pamiętać, że licytujemy wyłącznie pod zdjęciami na fanpage'u, a nie pod udostępnionymi postami. Akcja potrwa do niedzieli 18 kwietnia do godziny 23:59. Cena wywoławcza każdego plakatu to 100 złotych. Niektóre afisze nie wzbudziły jeszcze zainteresowania tarnogórzan, o inne już toczy się walka. Do tej pory najwyższą sumę - 350 złotych - zaproponowano za projekt Bolesława Kalke z 1961 roku.

Plakaty to nie jedyne prace, jakie zostały przekazane na aukcję. Stowarzyszenie wystawiło także: 13 obrazów i grafik wykonanych podczas Międzynarodowych Interdyscyplinarnych Plenerów Artystycznych "Srebrem Pisane", fotografię Macieja Goryla przedstawiającą Sztolnię Czarnego Pstrąga w zimowej odsłonie, płótno artysty Michała Kolocha, a także akwarelę Grzegorza Chudego.

Obiekty UNESCO w Tarnowskich Górach. Pomarańczowa koszulka nowym symbolem miasta?

Inne ciekawe grafiki i książki można nabyć także poprzez witrynę Artyści ratują tarnogórskie zabytki Unesco prowadzoną przez Stowarzyszenie Nasz Samorząd. Zgromadzone środki trafią do opiekunów Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

- Nie chcemy, by obiekty zmieniły swój status, dlatego pragniemy zachęcić Państwa, szczególnie artystów, do włączenia się w akcję i przekazanie na licytację jedno ze swoich dzieł – obraz, szkic, powieść, tomik poezji, rzeźbę, cokolwiek, co jest wytworem Waszej wyobraźni i dziełem Waszych rąk. Autor sam ustala cenę wywoławczą oraz termin zakończenia licytacji. Państwa zachęcamy do czynnego udziału w licytacji - zapraszają członkowie organizacji.

Tarnogórskie zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wspomóc można także poprzez portal Patronite i zrzutka.pl.

fot. SMZT

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon