Pociągiem na lotnisko. Przejazd zajmie tylko 20 minut

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę dotyczącą modernizacji linii Tarnowskie Góry - Siewierz. Prace remontowe ruszą już niebawem.

Pociag do pyrzowic

Do Pyrzowic dojedziemy pociągiem

Władze kolei zdecydowały się na odbudowę starego toru o długości trzydziestu kilometrów. Inwestycja umożliwi szybki i sprawy transport dla mieszkańców Metropolii na lotnisko. Jak zapowiadają inwestorzy, podróż z Tarnowskich Gór do Pyrzowic potrwa niecałe 20 minut.

- Dzięki realizacji projektu zwiększy się w regionie dostępność do kolei. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego, sprawność kolei aglomeracyjnej, a także połączenia dalekobieżne - mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Projekt ma również istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei w przewozach towarowych - dodaje.

Modernizacja obejmie nie tylko same tory, ale także inne część infrastruktury kolejowej. Inwestorzy zapowiadają remont peronów na stacji Tarnowskie Góry. Przy kilku dworcach, w tym także przy budynku w naszym mieście, powstaną windy, które umożliwią łatwiejszą podróż osobom niepełnosprawnym. Pojawiły się także dobre wieści dla gminy Miasteczko Śląskie, gdzie mają zostać zbudowane nowe przystanki. Dostęp do kolei zwiększą stacje: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów oraz 2-peronowe Pyrzowice Lotnisko.

- Inwestycja realizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego łączy środki komunikacji i umożliwia dojazd koleją do portu lotniczego „Katowice Airport”. Zwiększamy dostępność do kolei - opowiada Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. - To także impuls do rozwoju gospodarczego regionu. Do realizacji projektu wykorzystujemy środki unijne. Tworzymy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną - wyjaśnia.

Rozwój transportu umożliwi zabezpieczenie terenu pod dwa przystanki na terenie gminy Miasteczko Śląskie, a także Poręba. Prace budowlane związane z projektem mają rozpocząć się już niebawem - w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ich zakończenie planuje się na początek 2023 roku. Inwestycja kosztowała PKP 660 milionów złotych, z czego duża część, bo aż 500 milionów złotych pochodzi ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Realizacji przedsięwzięcia podjęły się firmy: konsorcjum Track Tec Construction, Infrakol oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego i Kolejowego.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon