Podtopienie w Nakle-Chechle. 4-letnie dziecko zostało bez opieki dorosłego

W ubiegłą sobotę, 17 lipca, przy brzegu popularnego zalewu doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Na szczęście ratownicy zdążyli na czas...

Podtopienie dziecka w Zalewie Nakło-Chechło

Dzieci same na plaży, ojciec w barze

Ostatni weekend mógł zakończyć się naprawę tragicznie. Na plaży Nakła-Chechła przebywała trójka dzieci. Najmłodszy z nich - 4-letni chłopczyk - wszedł do wody w strefie niebezpiecznej. Jak podają policjanci, maluch zachłysnął się wodą. W samą porę dziecko zauważyli ratownicy. Przybyły na miejsce zespół medyczny postanowił zabrać chłopca do szpitala na obserwację.

W tym czasie okolice zalewu patrolowali funkcjonariusze z Katowic. Razem z ratownikiem udali się na poszukiwania ojca dzieci. Znaleźli go w pobliskim barze. 47-latek miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu.

- Mężczyzna był przekonany, że skoro na plaży znajdują się ratownicy WOPR, to dzieci powinny być bezpieczne - relacjonują mundurowi.

Rodzeństwo podtopionego chłopca zostało przekazane najbliższej rodzinie. Ich ojciec został zatrzymany pod zarzutem narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia swoich dzieci. O sprawie poinformowany został także sąd rodzinny. Sprawcy grozi do 5 lat więzienia.

Ostrożnie nad wodą

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i apelują do rodziców o szczególną uwagę w okresie wakacyjnym.

- Jednym z największych zagrożeń dla dziecka, zwłaszcza małego, jest pozostawienie go bez opieki. Brak uwagi rodzica lub opiekuna może generować niebezpieczne i tragiczne w skutkach wydarzenia. Wiele z nich to nieszczęśliwe wypadki, ale też sytuacje, w których inne osoby wyrządzają dziecku krzywdę - podkreślają.

Podczas urlopowego wypoczynku pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach:

  • dzieci powinny bawić się w wodzie, nawet przy niewielkich, płytkich zbiornikach, pod stałą opieką dorosłych
  • pływając między innymi łódkami, kajakami, pamiętajmy o założeniu kapoku
  • kąpmy się w miejscach przeznaczonych do kąpieli i strzeżonych przez ratownika
  • unikajmy korzystania z tak zwanych „dzikich kąpielisk” (w takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego, jak kształtuje się dno pod lustrem wody)
  • zakładajmy dzieciom sprzęt asekuracyjny (koła lub kamizelki), pilnujmy uważnie naszych pociech w trakcie wodnych zabaw
  • wchodźmy do wody jedynie w stanie trzeźwości - to właśnie alkohol i brawura są najczęstszymi powodami utonięć
  • korzystajmy ze sprzętu pływającego, będąc trzeźwymi i zakładajmy kamizelki ratunkowe

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon