Policjanci razem dla uchodźców. Jak wygląda sytuacja na lotnisku w Pyrzowicach?

Na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego "Katowice" na powrót do swoich krajów czekali między innym mieszkańcy Kazachstanu i Uzbekistanu. Uciekli z pogrążonej w wojnie Ukrainy. Działania na lotnisku koordynują służby mundurowe.

Uchodźcy na lotnisku w Pyrzowicach

W naszym powiecie przebywają nie tylko obywatele Ukrainy. Z terenu tego państwa dotarły do nas także osoby pochodzące z innych krajów.

- Obywatele państw Dalekiego Wschodu, uciekający przed działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy, gdzie dotychczas przebywali, dotarli do Polski. Została im udzielona niezbędna pomoc, a gdy są już bezpieczni, udają się do swojej ojczyzny. Jak dotąd blisko 1000 osób odleciało do swoich domów - tłumaczą policjanci.

Na terenie lotniska pracują funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Pyrzowicach, Oddziały Prewencji Policji w Katowicach i Częstochowie, Straż Graniczna oraz Służba Ochrony Lotniska. Na czym polega ich zadanie?

- Współpraca mundurowych, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym, to także ochrona mienia w podległym obszarze, udzielanie wszelkich informacji oraz zabezpieczenie porządku w ruchu drogowym w rejonie portu lotniczego - opowiadają. - Policjanci reagują również na przestępstwa i wykroczenia, a w przypadku zaistniałych konfliktów dążą do ich rozwiązania - dodają.

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach zorganizowało dostawę najpotrzebniejszych artykułów. Do Pyrzowic trafił transport z żywotnością, napojami i środkami higieny. Tarnogórscy wolontariusze, działający przy ul. Legionów 15, także przyczynili się w tej sprawie.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon