Policyjna akcja "Naucz mnie mówić NIE". Jak rozmawiać z dzieckiem o niebezpiecznych sytuacjach?

Porwanie dziecko tarnowskie gory

Policjanci z województwa śląskiego przeprowadzili akcję informacyjną na temat bezpieczeństwa najmłodszych. Wnioski wyciągnięte na podstawie zebranych materiałów nie są zbyt optymistyczne...

"Naucz mnie mówić NIE!"

Działania realizowane były w ramach kontynuacji wojewódzkiej kampanii społecznej „Moje Bezpieczne (?) Dziecko”. Policjanci odwiedzali szkoły, przeprowadzali szkolenia dla pedagogów i opiekunów przedszkolnych, rozdawali materiały edukacyjne. 

Przekazana fachowa wiedza i praktyczne porady mają za zadanie zwiększyć skuteczność nauczycieli w ujawnianiu wszelkich niepokojących sygnałów popełnienia przestępstwa, w szczególności o charakterze seksualnym, na szkodę dziecka przez osobę dorosłą - tłumaczyli funkcjonariusze. 

Jak zareaguje Twoje dziecko?

Kampanii towarzyszył również eksperyment z udziałem przeszkolonych policjantów. Funkcjonariusze w cywilnych ubraniach pojawiali się na placach zabaw. Pytali niektórych kilkulatków, czy chcieliby pobawić się z nimi dronem. Następnie próbowali odciągnąć dziecko od grupy. Niektóre dzieci podbiegały wtedy do rodzica pytając, czy mogą pójść, inne ufały nieznajomemu...

- Rodzice zostali uprzednio przygotowani przez policyjnego psychologa, jak rozmawiać ze swoim dzieckiem w przypadku, gdy dziecko oddaliło się z obcym bez ich zgody, a także jak porozmawiać z dzieckiem, którego zachowanie było poprawne tj., takim dzieckiem, które dało wyraźny komunikat, że nie rozmawia z obcymi lub pobiegło do rodzica zapytać się o zgodę - tłumaczą mundurowi. 

Więcej informacji oraz materiałów można znaleźć TUTAJ.

Poszukiwany 11-letni Sebastian z Katowic nie żyje. Znaleziono jego ciało. Został zamordowany przez 41-letniego mężczyznę?

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego 

Dziś, 25 maja, funkcjonariusze przypominają o bezpieczeństwie, jakie powinniśmy zagwarantować najmłodszym. Tylko w samym 2020 roku mundurowi przyjęli 2016 zgłoszeń zaginięć osób poniżej 18 roku życia, z czego 552 miało mniej niż 13 lat. Chociaż większość dzieci odnajduje się stosunkowo szybko, są również takie, które mają mniej szczęścia i nigdy już nie wracają do domu.

Dziś mamy do dyspozycji coraz nowsze narzędzia i systemy poszukiwawcze niż nawet jeszcze kilkanaście lat temu. Zaginięcie dziecka zawsze traktowane jest priorytetowo, a Policja podejmuje działania natychmiast po jego zgłoszeniu. Policjanci, często wspomagani przez inne służby i grupy poszukiwawczo-ratownicze, przeszukują teren, w okolicach którego dziecko było widziane po raz ostatni - informują funkcjonariusze. 
zaginiecie-dziecka-tarnowskie-gory

fot. Policja Śląska

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry. Zaginiona kobieta

Zaginęła obywatelka Ukrainy. Szukają jej policjanci

Tarnowskie gory zatrzymanie

Tarnowskie Góry. Impreza w czasie pandemii. Za atak na...

Tarnowskie gory depresja

SOS nastolatka. Gdzie szukać pomocy, gdy dopada nas kryzys?

Tarnowskie gory policja

Niecodzienna interwencja policji. Funkcjonariusze pomogli...

Tarnowskie gory narkotyki zatrzymanie

Tarnowskie Góry. Marihuana w samochodzie, amfetamina w...

Tarnowskie gory pijana prababcia

Pijana kobieta opiekowała się prawnuczkiem. W organizmie...

Kontrole policja tg 1

Kontrole w sklepach i autobusach. Policja zapowiada patrole