Polityka

Tarnogórscy posłowie o orzeczeniu w sprawie ustawy antyaborcyjnej

Głogowski Dziuk

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny oświadczył, że przepisy dotyczące możliwości dokonania aborcji z powodu ciężkiej wady płodu są sprzeczne z Konstytucją. Co na to Tomasz Głogowski i Barbara Dziuk?

Punkt niezgodny z Konstytucją

Orzeczenie Trybunału w wielu środowiskach wywołało to skraje emocje. Jedne obozy świętują, drugie są wściekłe. Przypomnijmy, co stało się przyczyną tych reakcji. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek 119 posłów, z których większość reprezentowała partię Prawo i Sprawiedliwość. Zaapelowali oni, by zbadać, czy fragment ustawy dotyczący aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest zgodny z zapisami Konstytucji RP. 

Aktualnie w naszym kraju aborcja dopuszczalna jest w trzech przypadkach:

  • kiedy ciążą stanowi poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia matki
  • kiedy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego 
  • kiedy zostanie wykryte ciężkie i nieodwracane uszkodzenie płodu 

Między zwolennikami zaostrzenia oraz zliberalizowania powyższych przepisów od lat toczą się zacięte spory. Jednym z ich przejawów była zgłoszona do Trybunału Konstytucyjnego prośba o rozpatrzenie zapisów prawa względem zgodności z Konstytucją. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy ten temat trafia do oceny sędziów. Podobny przypadek miał miejsce jeszcze w 1997 roku, kiedy przedstawiciele instytucji oświadczyli, że życie ludzkie jest wartością konstytucyjną już od momentu powstania.

Wczorajszą decyzję Trybunału poparł także Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak.

Aborcja eugeniczna pozwala zabić nienarodzone dziecko na podstawie jedynie podejrzenia wystąpienia ciężkiej choroby. Powszechnie usuwane są ciąże, w których stwierdza się np. zespół Downa – chorobę, z którą żyją miliony osób - stwierdził rzecznik. 

Tarnogórscy posłowie zabierają głos 

Zarówno Tomasz Głogowski, jak i Barbara Dziuk zademonstrowali swoje zdanie wobec ostatnich wydarzeń. Jak nie trudno się domyślić, reakcje były zgoła odmienne. Poseł Platformy Obywatelskiej tak skomentował decyzję Trybunału:

- Chyba nikt z nas nie zakłada, że Kaczyński jest ideowcem, a nie cynikiem, który każde działanie podporządkowuje utrwalaniu swojej władzy. Więc jeśli teraz zapadły decyzje, żeby poprzez TK, a nie parlament, tak radykalnie zaostrzyć prawo dot. aborcji, to trzeba zapytać - dlaczego? - pisze Głogowski. 

Barbra Dziuk co prawda nie wypowiedziała się w tym temacie bezpośrednio, lecz treści udostępniane przez nią w mediach społecznościowych, wskazują na jej pełną aprobatę wobec oświadczenia sędziów. Jest w nich między innymi post Jadwigi Emilewicz zawierający cytat z wypowiedzi papieża Franciszka.

Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne. Dlatego należy z całą stanowczością odradzać stosowania diagnozy prenatalnej w celach selekcyjnych, ponieważ jest to wyrazem okrutnej mentalności eugenicznej, która odbiera rodzinom możliwość przyjęcia i kochania swego najsłabszego dziecka - czytamy w udostępnionym materiale.

Swoje przemyślenia mają także lokalni samorządowcy. Wśród nich znajdziemy między innymi członka Rady Powiatu Tarnogórskiego Michała Sporonia.

Walczmy, aby świat patrarchalnej dominacji, często bez współczucia i empatii nie narzucał nam swych niecnych poglądów - pisze w jednym ze swoich facebookowych postów. 

fot. Tomasz Głogowski/Barbara Dziuk 

Search