header newses

Polityka

Tarnogórzanin w rządzie. Tomasz Olszewski doradza wicepremier Jadwidze Emilewicz

Trzebinczyk Olszewski

Tomasz Olszewski, jako doradca wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, pomaga samorządom realizować projekty i ubiegać się o dofinansowania. Z powodu pandemii czekają go jednak nowe wyzwania. Teraz wraz z prezydentami poszczególnych miast będzie musiał uporać się z kryzysem gospodarczym, który dotknął nas wszystkich.

- Skupiamy się na wychodzeniu z kryzysu gospodarczego, który jest i będzie oraz na pewno się umocni – zapowiada Tomasz Olszewski. – Gdy zostałem doradcą nie miałem zielonego pojęcia, że będziemy mieli kryzys. Wbrew pozorom mamy jednak dobrą sytuację. Koncertujemy się na tym, żeby samorządy jak najmniej dotkliwie przeszły kryzys gospodarczy. Pomagamy szukać dla nich dobrych rozwiązań, żeby kryzys nie spowodował poważnych konsekwencji bytowych dla mieszkańców – dodaje.

Tomasz Olszewski pomaga głównie samorządom w województwie śląskim. To ma się niebawem jednak zmienić. - Będę kursował po terenie całej Polsce, aczkolwiek na razie koncentruje się głównie na województwie śląskim. Spotykam się z samorządowcami, przedstawiam projekty oraz zbieram opinie i problemy. Staram się bezpośrednio przedstawiać je w ministerstwie – wyjaśnia Tomasz Olszewski. - Chcę pomagać samorządowcom w Warszawie. Można powiedzieć, że będę adwokatem tych problemów, które mają. Miejmy nadzieję, że to się w jak największym stopniu uda – dodaje.

Dzięki Tomaszowi Olszewskiemu skorzystały już Świętochłowice. 20 maja wraz z Adamem Trzebinczykiem, wiceprezydentem tego miasta spotkali się z Krzysztofem Mazurem w Ministerstwie Rozwoju, gdzie rozmawiali o programach takich jak Mieszkanie + czy "Zielony Ład". Gdyby nie Olszewski, nie byłoby to możliwe. - Projekt „Mieszkanie +” jest bardzo istotnym programem, bo to 30 miliardów, które zostaną wpompowane w gospodarkę – wyjaśnia Tomasz Olszewski. - Świętochłowice mają dosyć trudną sytuację finansową, natomiast władze nie chcą całkowicie zarzucić brania udziału w projektach rządowych, dlatego potrzebują dofinansowania – dodaje.

Olszewski przez osiem lat zasiadał w tarnogórskiej Radzie Miejskiej. W historii miasta zapisał się jako najmłodszy radny i zarazem przewodniczący rady. Kierował jej pracami w swojej drugiej kadencji. Obecnie oprócz doradzania minister rozwoju pełni również funkcję kierownika Referatu Prawnego w Zarządzie Transportu Metropolitalnego w Katowicach.

Search