Pomoc dla osób bezdomnych w Tarnowskich Górach - przydatne informacje

Policjanci przypominają o corocznej infolinii dla osób potrzebujących. Gdzie można zgłosić się z prośbą o wsparcie?

Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry - bezdomni

Numery alarmowe to podstawa

Noce robią się coraz chłodniejsze i temperatura może zacząć spadać poniżej 0 st. Celsjusza. To bardzo trudny czas dla osób, które z różnych powodów nie mają dokąd wracać. Nie brakuje ich także w naszym mieście. Próbują przetrwać okres zimowy w pustostanach, działkach ogrodowych, altankach czy prowizorycznych namiotach. Funkcjonariusze profilaktycznie patrolują takie miejsca, by zapobiegać tragedii.

- Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść gorący posiłek i przespać się w normalnych warunkach - opowiadają mundurowi.

Do tych działań mogą, a nawet powinni dołączyć się mieszkańcy. W jaki sposób?

Jeżeli zauważymy osobę, która może potrzebować naszej pomocy, śpi na przystanku, czy w innym miejscu publicznym, powiadommy o tym odpowiednie instytucje. Najprostszym rozwiązaniem jest zadzwonienie pod numer 112. Możemy także skontaktować się z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej lub Strażą Miejską (tel. 986).

Na czas od 1 listopada do 31 marca funkcjonuje infolinia o numerze 987. Dzwoniąc tam uzyskamy informacje o możliwości pomocy w zakresie pożywienia i noclegu. Numer obowiązuje na terenie całego województwa śląskiego, obsługiwany jest całodobowo. Warto pamiętać, że za połączenie nic nie płacimy.

Tarnowskie Góry - pomoc bezdomnym

Kolejną formą zawiadomienia służb jest skorzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja ta pozwala powiadomić policjantów o sytuacjach wymagających ich interwencji. W tym przypadku podczas zgłaszania należy wybrać kategorię "Bezdomność". Pamiętajmy jednak, że w razie nagłych przypadków korzystamy z połączenia telefonicznego.

- Podczas akcji, prowadzonej wspólnie z pracownikami tarnogórskiej noclegowni, dzielnicowi sprawdzają wytypowane miejsca, w których często przebywają bezdomni. Takie działania pozwalają na poznanie liczby tych osób na danym terenie oraz umożliwiają udzielenie bezpośredniej pomocy bezdomnym, choćby poprzez dostarczenie posiłku czy ciepłej odzieży - tłumaczą funkcjonariusze.

Gdzie prosić o pomoc?

W naszym mieście od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Schronisko dla Bezdomnych. Prowadzone jest przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Schronienie znajdą tam osoby, które potrzebują pomocy i chcą podjąć wysiłek na rzecz poprawy swojej sytuacji.

- Warunkiem przyjęcia jest deklaracja bezdomnego do podjęcia stałej współpracy z pracownikami socjalnymi, poprzez zawarcie porozumienia lub kontraktu socjalnego oraz chęć wyjścia z bezdomności - informują pracownicy. - Pobyt w placówce jest odpłatny, jednak osoby bezdomne, które nie posiadają własnych środków utrzymania lub posiadane dochody są niższe od kryterium dla osoby samotnie gospodarującej, są zwolnione z ponoszenia z odpłatności - dodają.

Wszyscy natomiast skorzystać mogą bezpłatnie z noclegu w pokoju niskoprogowej pomocy doraźnej, czyli tak zwanej Ogrzewalni. Adres: ul. Sienkiewicza 48.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Nowi o policjanci w Tarnowskich Górach

Powiat tarnogórski ma nowych stróżów prawa

"Śląski Prometeusz 2021"

Tarnowskie Góry mają swoich Prometeuszy. Czym się zajmują?

Tarnowskie Góry, Wesoła Świąteczna Skarpetka 2021

Rusza adwentowa akcja charytatywna tarnogórskiego MOPS

Tarnowskie Góry - oszuści telefoniczni

Fałszywi policjanci i wnuczkowie znów w naszym powiecie

Pijany kierowca zatrzymany w Tarnowskich Górach

Wsiadł za kierownicę. W organizmie miał 3 promile alkoholu

Powiat tarnogórski, wypadek

Kolejni ranni. Trzy wypadki w powiecie tarnogórskim

Pomoc bezdomnym tg

Pomoc dla bezdomnych w Tarnowskich Górach. Jak...