Pomoc dla osób bezdomnych w Tarnowskich Górach - przydatne informacje

Policjanci przypominają o corocznej infolinii dla osób potrzebujących. Gdzie można zgłosić się z prośbą o wsparcie?

Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry - bezdomni

Numery alarmowe to podstawa

Noce robią się coraz chłodniejsze i temperatura może zacząć spadać poniżej 0 st. Celsjusza. To bardzo trudny czas dla osób, które z różnych powodów nie mają dokąd wracać. Nie brakuje ich także w naszym mieście. Próbują przetrwać okres zimowy w pustostanach, działkach ogrodowych, altankach czy prowizorycznych namiotach. Funkcjonariusze profilaktycznie patrolują takie miejsca, by zapobiegać tragedii.

- Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść gorący posiłek i przespać się w normalnych warunkach - opowiadają mundurowi.

Do tych działań mogą, a nawet powinni dołączyć się mieszkańcy. W jaki sposób?

Jeżeli zauważymy osobę, która może potrzebować naszej pomocy, śpi na przystanku, czy w innym miejscu publicznym, powiadommy o tym odpowiednie instytucje. Najprostszym rozwiązaniem jest zadzwonienie pod numer 112. Możemy także skontaktować się z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej lub Strażą Miejską (tel. 986).

Na czas od 1 listopada do 31 marca funkcjonuje infolinia o numerze 987. Dzwoniąc tam uzyskamy informacje o możliwości pomocy w zakresie pożywienia i noclegu. Numer obowiązuje na terenie całego województwa śląskiego, obsługiwany jest całodobowo. Warto pamiętać, że za połączenie nic nie płacimy.

Tarnowskie Góry - pomoc bezdomnym

Kolejną formą zawiadomienia służb jest skorzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja ta pozwala powiadomić policjantów o sytuacjach wymagających ich interwencji. W tym przypadku podczas zgłaszania należy wybrać kategorię "Bezdomność". Pamiętajmy jednak, że w razie nagłych przypadków korzystamy z połączenia telefonicznego.

- Podczas akcji, prowadzonej wspólnie z pracownikami tarnogórskiej noclegowni, dzielnicowi sprawdzają wytypowane miejsca, w których często przebywają bezdomni. Takie działania pozwalają na poznanie liczby tych osób na danym terenie oraz umożliwiają udzielenie bezpośredniej pomocy bezdomnym, choćby poprzez dostarczenie posiłku czy ciepłej odzieży - tłumaczą funkcjonariusze.

Gdzie prosić o pomoc?

W naszym mieście od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Schronisko dla Bezdomnych. Prowadzone jest przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Schronienie znajdą tam osoby, które potrzebują pomocy i chcą podjąć wysiłek na rzecz poprawy swojej sytuacji.

- Warunkiem przyjęcia jest deklaracja bezdomnego do podjęcia stałej współpracy z pracownikami socjalnymi, poprzez zawarcie porozumienia lub kontraktu socjalnego oraz chęć wyjścia z bezdomności - informują pracownicy. - Pobyt w placówce jest odpłatny, jednak osoby bezdomne, które nie posiadają własnych środków utrzymania lub posiadane dochody są niższe od kryterium dla osoby samotnie gospodarującej, są zwolnione z ponoszenia z odpłatności - dodają.

Wszyscy natomiast skorzystać mogą bezpłatnie z noclegu w pokoju niskoprogowej pomocy doraźnej, czyli tak zwanej Ogrzewalni. Adres: ul. Sienkiewicza 48.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon