Posadź własne drzewko! Powstaje park w Starych Tarnowicach

W październiku obchodzimy Tarnogórskie Święto Drzewa i Dzień Krajobrazu. Z tej okazji każdy mieszkaniec będzie miał możliwość wzięcia udziału w ciekawych inicjatywach.

Jak nazwiesz sadzonkę?

Każdy kto kochaja przyrodę, promuje ekologię lub po prostu chciałby uczestniczyć w ciekawym projekcie może wziąć udział w tym nietypowym wydarzeniu. 17 października mieszkańcy będą mogli posadzić swojej własne drzewko. Akcja zainicjuje prace przy tworzeniu parku przy ulicy Morcinka w Starych Tarnowicach. Na razie znajduje się tam mały amfiteatr, alejki oraz tak zwana "mała architektura". W jej skład wchodzą obiekty takie jak ławki czy plac zabaw. W przyszłości skwer zamieni się w miejsce pełne drzew i zieleni.

W akcji zasadzania może wziąć udział każdy zainteresowany mieszkaniec lub nawet cała grupa osób. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00. Organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenie chęci przybycia. Radzimy się pospieszyć, ponieważ do podziału jest tylko 35 sadzonek. Rezerwacji można dokonywać kontaktując się z Wydziałem Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, dzwoniąc pod numery: 323 933 847, 323 933 848, 323 933 831. Zapisy będą zbierane do 9 października.

- Uczestnicy akcji zobowiązani są do posiadania własnych narzędzi (szpadel, wiadro) niezbędnych do posadzenia drzewa - informują pomysłodawcy przedsięwzięcia. - W zamian będzie można nadać imię samodzielnie posadzonemu drzewu. Zapraszamy! - dodają.

"Drzewo w krajobrazie"

Dla tarnogórzan przygotowabo jeszcze jedną przyrodniczą akcję. 11 października odbędzie się wyjątkowy spacer z oprowadzaniem po rezerwacie Segiet, który znajduje się na granicy z Bytomiem. W wydarzenie angażuje się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Nadleśnictwo Brynek, a także Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Możemy się więc spodziewać ciekawych, długich i kompleksowych opowieści o tym terenie. Inicjatorzy spaceru zdradzają, że uczestnicy poznają nie tylko tajemnice przyrody rezerwatu, ale także sekrety historyczne związane ze znajdującymi się nieopodal podziemiami.

- Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu są drzewa. Wybór rezerwatu Segiet i jego bezpośrednich okolic nie jest więc przypadkowy. Rezerwat ten bowiem tworzą potężne, ponad 150-letnie buki - czytamy w zaproszeniu.

Na miejsce zbiórki wybrano wejście na chroniony teren przy ul. Blachówka. Trzeba się tam stawić o godzinie 11:00. Event jest w pełni bezpłatny, ale by wziąć w nim udział należy się wcześniej zgłosić do rzecznika Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Łukasza Zycha za pośrednictwem telefonu (324 206 828, 725 995 014), albo maila (rzecznik.katowice@rdos.gov.pl). Chętni mają na to czas do 8 października. Oprowadzanie zakończy się około 13:30 na Hałdzie Popłuczkowej. Organizatorzy radzą, jak dobrze przygotować się do przechadzki.

- Spacer odbędzie się niezależnie od pogody. Zalecamy zabrać kijki (trekkingowe lub do nornic walking), wygodne obuwie i pelerynę przeciwdeszczową. Ze względu na sytuację epidemiczną, prosimy również o zabranie ze sobą maseczek i rękawiczek jednorazowych - zalecają pomysłodawcy.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon