Poszedł na zakupy, będąc na kwarantannie

W miniony piątek 67-latek, który ma kwarantannę, poszedł na zakupy. Policjanci przekazali w tej sprawie informacje do prokuratury. Mężczyzna może zapłacić karę w wysokości nawet 30 tys. zł.

Pan


Policjanci otrzymali zgłoszenie, że 67-letni mieszkaniec Tarnowskich Gór nie stosuje się do zasad kwarantanny. Gdy przyjechali do jego miejsca zamieszkania, okazało się, że faktycznie nie ma go w domu. Skontaktowali się z nim telefonicznie. Okazało się, że mieszkaniec powiatu tarnogórskiego był na zakupach, m.in. w piekarni. Policja przekazała w tej sprawie informacje do prokuratury celem określenia, czy wskutek naruszenia zasad kwarantanny nie doszło do przestępstwa.

Pamiętajmy, że wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie są wyciągane surowe konsekwencje. O takich przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które w związku ze złamaniem obowiązku mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. Wobec nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za złamanie prawa może wynieść nawet 500 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk lub 54 kw. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 8 lat więzienia, z kolei za wykroczenie można zostać ukaranym 500-złotowym mandatem

mat. Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach
Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry - informacje

Podsumowanie tygodnia 04.-10.10

Aktywniejsze Zbrosławice - Inicjatywy Oddolne 2021

Inicjatywy Oddolne 2021. Co pojawi się w Zbrosławicach?

Prof. Marian Zembala

Nagroda Lux ex Silesia dla prof. Mariana Zembali

Nowa inwestycja Veolii w Tarnowskich Górach

Veolia w Tarnowskich Górach na drodze do eliminacji węgla

Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2020

Które gminy naszego powiatu najlepiej zarządzają finansami?

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Wypadek w gminie Tworóg

Powiat tarnogórski. Trzy wypadki jednego dnia.