Powiat tarnogórski ma nowego konserwatora zabytków. Została nim pani Marzena Plewińska

Starostwo Powiatowe oficjalnie poinformowało o zmianie. Poznajcie nową osobę, która będzie odpowiedzialna za ochronę historycznych obiektów w naszej okolicy.

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry 2023 01 12 T120756 869

Nowy konserwator zabytków

Od 1 stycznia ta zaszczytna funkcja przypada pani Marzenie Plewińskiej. Już od kilkudziesięciu lat jest związana ze Starostwem Powiatowym.

– Od prawie 20 lat zajmowałam się między innymi sprawami związanymi z udzielaniem pozwoleń na budowę i rozbiórkę, zatwierdzaniem projektów budowlanych, przyjmowaniem zgłoszeń o zamiarze budowy oraz wykonywania robót budowlanych, a także udzielaniem pozwoleń na zmianę sposobu użytkowania, które to postępowania w przypadku robót budowlanych przy obiektach zabytkowym wymagały uzyskania pozwolenia lub uzgodnienia z właściwym konserwatorem zabytków – mówi Marzena Plewińska.

Nowa konserwator ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Tematem jej pracy magisterskiej był "Projekt adaptacji zabytkowej wieży ciśnień na centrum sztuki nowoczesnej i rewaloryzacja terenów zielonych w zabudowie śródmiejskiej" w Zabrzu. Swoje wykształcenie dopełniła studiami podyplomowymi w zakresie konserwacji zabytków architektury i urbanistyki.

Zainteresowania konserwator dotyczą także architektury naszego powiatu. Podczas studiów podyplomowych zajmowała się zagadnieniem "Rewaloryzacji fasad pałacu Donnersmarcków w Brynku". To jednak nie wszystko.

– Jako tarnogórzanka zawsze interesowałam się zabytkami ziemi tarnogórskiej. Brałam czynny udział w pracach koncepcyjno-projektowych obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, między innymi: rozbudowy bazy turystycznej przy szybie Sylwester w Parku Repeckim oraz modernizacji multimedialnego muzeum w Zabytkowej Kopalni Srebra - dodaje Marzena Plewińska.

Konserwator zabytków życzmy sił i entuzjazmu na nowym stanowisku.

Poprzednią odpowiedzialną za to stanowisko była Celina Maryńczuk. Przez 16 lat pełniła obowiązki Powiatowego Konserwatora Zabytków. Od 2002 roku związana była ze starostwem. W 2022 roku została powołana w skład nowej Rady Muzeum w Tarnowskich Górach. W październiku odeszła do wieczności.

Zmarła Celina Maryńczuk

Może Cię zainteresować:

Smutna wiadomość dla powiatu tarnogórskiego. Zmarła Celina Maryńczuk

Autor: Urszula Gołkowska

11/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon