Praca w pobliskim Bytomiu? Sprawdź nowe oferty

Województwo śląskie jest jednym z najlepiej rozwiniętych regionów w Polsce. Bezrobocie w tym rejonie nie stanowi tak dużego problemu jak w przeszłości. Nie oznacza to, że ludzi bez pracy nie brakuje. Śląsk ma jednak pewną przewagę nad większością województw, a mianowicie doskonale rozwiniętą infrastrukturę, umożliwiającą znalezienie pracy w dużych miastach na terenie aglomeracji.

Praca w pobliskim Bytomiu? Sprawdź nowe oferty

Bezrobocie na Śląsku

Śląsk ma duże powody do świętowania: najniższa liczba zarejestrowanych w urzędach pracy od czasu utworzenia województwa. Na tym dobra passa się nie kończy, Śląsk odnotował także stopę bezrobocia na poziomie 3,8% według danych z 30 Października 2022 r. Jest to jeden z najniższych wskaźników w całej Polsce. Jedynie Wielkopolska odnotowała niższy wynik (2,8%). Oba województwa znajdują się poniżej krajowej stopy bezrobocia, która wynosi 5,1%. Jeśli chodzi o powiaty, najlepiej prezentują się Katowice (1,6%), a najgorzej Bytom (8%). Najwięcej bezrobotnych znajdziemy w przedziale wiekowym 35-44 (26,6%), następnie 25-34 (23,1%) i 45-54 (21,2%).

Jak Śląsk wypada w porównaniu z sąsiadującymi województwami? Województwa opolskie i łódzkie odnotowały stopę bezrobocia na poziomie 5,6%. Małopolska wypada najlepiej wśród sąsiadujących województw: 5,2%. Niestety Świętokrzyskie jest jednym z rejonów o największym poziomie bezrobocia: 7,3%.

Praca Bytom-zarobki

Z całego województwa najlepszymi zarobkami mogą pochwalić się Katowice, gdzie przeciętnie zarabia się 6200 zł miesięcznie. Najgorsze zarobki odnotował Bytom: 4839 zł. Wysokie bezrobocie i niskie wynagrodzenie nie poprawia wizerunku Bytomia na rynku pracy. Nie oznacza to, że trzeba skreślić to miasto z listy. Bytom corocznie notuje wzrost przeciętnych zarobków i spadek bezrobocia. Na początku 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła 10,3%, a w 2022 r. spadła do 8%.

Praca w pobliskim Bytomiu? Sprawdź nowe oferty

Praca w Bytomiu-na kogo jest zapotrzebowanie

Jak w każdym mieście, w Bytomiu znajdziemy branże, które cierpią na niedobór pracowników. Oferty pracy z Bytomia są skierowane w większości do budowlańców. Jeśli posiadasz doświadczenie w budowlance, z pewnością nie zabraknie pracy dla Ciebie. Bytom oferuje pozycje montera, murarza, brukarza czy dekarza. Po więcej informacji sprawdź oferty pracy z Bytomia na Gowork.pl.

Budownictwo nie jest jedyną branżą poszukujących pracowników od zaraz. Przeszukując oferty pracy znajdziemy wiele pozycji zaadresowanych do kasjerów i sprzedawców. Możemy znaleźć prace na pełen lub pół etatu, dzienne lub nocne zmiany czy możliwość pracy w weekendy. Wiele sklepów nie wymaga doświadczenia, także jest to idealna praca dla studentów chcących zarobić. Oferty z elastycznymi godzinami pozwolą młodym ludziom na kontynuacje edukacji. Kolejną branżą, która doświadcza duże zapotrzebowanie jest gastronomia. Jest to głównie praca zmianowa, dlatego może nie przypaść każdemu do gustu. Pracodawcy poszukują kucharzy, pomocy kuchennej oraz kelnerów/kelnerek.

W dzisiejszych czasach, poszukiwanie pracy przez Internet jest jedną z najpopularniejszych metod. Wpisując w wyszukiwarkę: praca Bytom, spotkamy się z wieloma ogłoszeniami pochodzącymi z tego rejonu. Oprócz powyżej wymienionych znajdziemy również pozycje, na które jest duże zapotrzebowanie w całej Polsce, nie tylko w Bytomiu. Posiadając wymagane umiejętności, wysoka stopa bezrobocia nie będzie nas dotyczyć. Księgowość jest niezbędna dla każdego biznesu, dlatego możemy znaleźć wiele ofert skierowanych do osób zainteresowanych podjęciem tego typu pracy. Kierowcy są również w dużym zapotrzebowaniu. Będąc w posiadaniu prawa jazdy kategorii B, C, C+E lub D możesz aplikować o zatrudnienie na arenie lokalnej oraz międzynarodowej.

Praca w Bytomiu obejmuje również poniżej wymienione role:

  • cukiernik/piekarz
  • mechanik
  • elektryk
  • nauczyciel

Praca w Tarnowskich Górach-czy warto szukać lokalnie

Tarnowskie Góry są mniejszym miastem od Bytomia, co z kolei znaczy, że jest tam mniejsze zapotrzebowanie na pracowników. Powiat tarnogórski odnotował w Październiku 2022 r. najwyższy spadek liczby zarejestrowanych w urzędzie pracy, posiada też niższą stopę bezrobocia. Z tego powodu warto poszerzyć zasięg poszukiwań w pobliskich miastach: Bytom, Gliwice, Zabrze, Katowice. Posiadając samochód znalezienie pracy nie powinno stanowić problemu w tych miejscowościach. Można również podróżować komunikacją miejską i pociągami, choć to zajmie dłużej. Większy zasięg oznacza także szansę na znalezienie pracy w sektorze, w którym posiadamy kwalifikacje co wiąże się z większymi zarobkami.

Mieszkając w aglomeracji śląskiej spotkamy wiele ofert pracy z satysfakcjonującym wynagrodzeniem. Nie warto ograniczać swoich poszukiwać co do jednego miasta, szczególnie jeśli pochodzimy z mniejszej miejscowości. Z pewnością wyrobienie prawa jazdy pomoże nam zdobyć dobrą pracę. Rejestracja w urzędzie pracy może nam również pomóc, lecz w dzisiejszych czasach korzystanie z internetowych wyszukiwarek posiada więcej możliwości. Wystarczy wpisać praca Bytom lub praca Tarnowskie Góry i spotkamy się z wieloma ofertami. Warto porównać różne opcje, gdyż to samo stanowisko może oferować inną stawkę w drugim mieście. A większe wynagrodzenie jest tym czego wszyscy szukamy.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon