Prawie 50 nowych biletomatów. Pojawią się także w naszym powiecie

Związek Transportu Metropolitalnego ogłosił przetarg na montaż automatów biletowych w około 16 gminach. Wśród nich pojawiły się Tarnowskie Góry.

Nowe biletomaty

Kilkadziesiąt nowych urządzeń

10 listopada ZTM rozpoczął zbieranie ofert na dostawę, montaż i serwis 48 urządzeń. Dzięki nim mieszkańcy Metropolii będą mogli zakupić bilety bezpośrednio przy przystankach. Automaty pozwolą nabyć je w wersji papierowej oraz elektronicznej - poprzez obsługę karty ŚKUP. Co więcej, urządzenia zostaną wyposażone w nowe funkcje.

- Po pierwsze podróżni będą mogli na nich odczytać komunikaty dotyczące zaplanowanych zmian w organizacji ruchu. Podobnie jak na wcześniej kupowanych automatach. Po drugie będziemy mogli je wykorzystywać do wyświetlania w czasie rzeczywistym informacji o bieżącym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, a to już jest nowość – opowiada rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Chodzi m.in. o wyświetlanie na ekranach urządzeń informacji, za ile minut przyjedzie dany autobus lub tramwaj – dodaje.

Gdzie pojawią się biletomaty?

Już teraz możemy korzystać z kilkudziesięciu urządzeń zamontowanych w różnych gminach naszego województwa. W październiku automat pojawił się przy ulicy Bytomskiej w Tarnowskich Górach. Wielu pasażerów, którzy korzystają na co dzień z dworca autobusowego, przyzna, że podobne rozwiązanie przydałoby się - być może nawet bardziej - właśnie tam. ZTM zapewnia, że wśród przyszłych lokalizacji nowych biletomatów uwzględniono także to miejsce. Urządzenia zostaną zamontowane również w gminie Zbrosławice oraz Świerklaniec. Warto dodać, iż będą to biletomaty solarne.

- Tego rodzaju automaty biletowe umożliwiają zakup 10 rodzajów jednorazowych biletów papierowych. Ich zdecydowaną zaletą jest ekologiczność – tłumaczy Wawrzaszek. – Urządzenia te pokazują nam, jak duży jest potencjał sprzedażowy miejsc, w których zostały zainstalowane. Jeśli będzie wysoki to planujemy w tych lokalizacjach dalsze rozwijanie sieci dystrybucji biletów – zapowiada.

Będziemy musieli trochę poczekać

Przedstawiciele ZTM przyznają, że nowe urządzanie nie pojawią się prędko. Pierwsi użytkownicy będą mogli z nich skorzystać dopiero w III kwartale przyszłego roku. Jeżeli inwestycja okaże się trafiona, w 2023 roku instytucja może zdecydować się na zakup kolejnych 24 biletomatów.

- Dostępność komunikacji miejskiej to nie tylko bliskość przystanków oraz częstotliwość połączeń. To także rozwinięty system sprzedaży biletów. Wiemy, jak ważne dla naszych pasażerów są zróżnicowane możliwości zakupu – wskazuje zastępca dyrektora ds. handlowych ZTM Andrzej Stangret. – Automaty biletowe będziemy instalować w miejscach o dużej frekwencji podróżnych, np. w centrach miast lub przy dużych osiedlach mieszkaniowych oraz centrach przesiadkowych. Obszar, na jakim świadczymy usługi jest ogromny. To ok. 2,5 tys. km kw. Zdajemy sobie sprawę z potrzeb, stąd stale rozwijamy system dystrybucji biletów - zapewnia.

fot. ZTM

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Zmiany ztm

ZTM zmienia rozkłady jazdy. Nowe harmonogramy...

Portal pasazera

Nowy Portal Pasażera. Czy przypadnie do gustu...

Nowe polaczenia autobusowe

Pojawią się dodatkowe kursy. Nowe autobusy do...

Radni apeluja do ministra

Radni apelują do Ministra Zdrowia. Co na to...

Film o miedarach

Powstał nowy film z Miedarami w roli głównej....

Budzet partycypacyjny

Znamy wyniki budżetu partycypacyjnego! Które...

Zbroslawice sciezka dla rowerow 2

Do Miedar na rowerze. Oddano nową ścieżkę dla...