Prawosławna Wielkanoc w Tarnowskich Górach. Jak przeżyli ją nasi nowi mieszkańcy?

Tegoroczne święta znacznie różniły się od tych, jakie pamiętamy z ostatnich lat. Mimo wszystko, dzięki zaangażowaniu wielu osób, katolicy oraz prawosławni mogli doświadczyć w ostatnich dniach choć odrobiny radości i pokoju.

UM Radzionków
Cerkiew sosnowiec

Wielkanoc czyli Великдень w Tarnowskich Górach

W naszym mieście od kilku tygodniu mieszka wielu nowych mieszkańców ze wschodu. Są wśród nich wyznawcy prawosławia, które dominuje na Ukrainie. Z myślą o nich Stowarzyszenie Nasz Samorząd zorganizowało niedzielny wyjazd do Sosnowca. Dlaczego właśnie tam? W tym mieście znajduje się cerkiew i odprawiane są nabożeństwa.

Ze względu na używanie w liturgii odmiennego kalendarza wierni prawosławni świętowali Wielkanoc tydzień po katolikach. Niedziela Zmartwychwstania przypadała właśnie wczoraj, 24 kwietnia. Zainteresowani z Tarnowskich Gór i okolic mogli tego dnia skorzystać z bezpłatnego transportu do cerkwi w Sosnowcu. W wyjeździe udział wzięło około 40 osób.

- Kolejka wiernych przed cerkwią mierzyła kilkaset metrów - relacjonował obecny na miejscu Stanisław Torbus z Naszego Samorządu. - Oczekiwanie w kolejce trwało godzinę, ale warto było czekać, bo uchodźcy nie kryli łez wzruszenia - dodawał.

Darmowy transport na nabożeństwa zorganizowało dla swoich nowych mieszkańców także miasto Radzionków. Ukraińcy mogli wziąć udział w Boskiej Liturgii oraz święceniu pokarmów.

A jak wygląda tradycyjne celebrowanie Wielkanocy na Ukrainie? Jakie towarzyszą temu zwyczaje? Co pojawia się na świątecznym stole? Zobacz, jak to święto obchodzone jest przez naszych sąsiadów.

Ukraińska Wielkanoc

Może Cię zainteresować:

Wielkanoc po ukraińsku. Poznajcie świąteczne tradycje naszych wschodnich sąsiadów

Autor: Urszula Gołkowska

16/04/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon