Proekologiczna słoneczna gmina Świerklaniec

Solar

W ciągu ostatnich lat Świerklaniec brał udział w projektach, które umożliwiały pozyskanie dofinansowania na zainstalowanie paneli słonecznych. Dzięki tym programom fotowoltaika pojawiła się między innymi na budynku Urzędu Gminy, szkołach oraz domach mieszkańców.

Działania takie wpisują się w proekologiczną politykę prowadzoną przez Świerklaniec. W ramach programu „Słoneczna Gmina” mieszkańcy uzyskali dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych - mówi Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec.

W gminie Świerklaniec cały czas prowadzone są inwestycje proekologiczne. - Z konsekwencją realizujemy już trzeci rok program ograniczenia niskiej emisji – wyjaśnia Marek Cyl.- Pozyskujemy z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej pieniądze, które przekazujemy mieszkańcom na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła – dodaje.

To kolejny rok, w którym w gminie zniknie sto starych, nieefektywnych piecy. Zostaną one wymienione na nowe, bardziej oszczędne. - Teraz jesteśmy już na etapie ukończenia tego projektu. Większość mieszkańców, którzy już się zadeklarowali do udziały projekcie, ma wymienione piece – twierdzi wójt.
W Świerklańcu powstało również 51 lamp opartych o ogniwa fotowoltaiczne. Projekt opiewa na kwotę 600 tys. zł, z czego ponad 500 tys. zł wynosi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

- Lampy zostały postawione w miejscach, które wymagały doświetlenia – mówi Marek Cyl. - Wskazali je sami mieszkańcy gminy. Doświadczamy z tym projektem dosyć przykrych zdarzeń, ponieważ miały miejsce dewastacje tych lamp. Jeszcze przed oddaniem projektu do użytku nastąpiły kradzieże akumulatorów, jedna z takich lamp posadowiona przy ul. Lasowickiej przed wjazdem do Chechła została zdewastowana – dodaje.

Do tego zdarzenia doszło prawdopodobnie w nocy z 8 na 9 sierpnia (sobota/niedziela) przy ulicy Lasowickiej w Nowym Chechle. Stojąca przy drodze lampa została powalona na ziemię i zdewastowana.

- Skradziono z niej wartościowy akumulator. Doszczętnie zniszczone zostały dwa ogniwa solarne. Wymiany wymaga także jej fundament - czytamy w komunikacie Urzędu Gminy Świerklaniec. - Wandalizm, złodziejstwo, głupota… - komentują sprawę urzędnicy.

Zniszczona w weekend lampa była warta aż 11 tysięcy złotych. Jednak podobne akty wandalizmu w gminie miały już miejsce wcześniej. O zdarzeniu została już poinformowana policja. Wszyscy, którzy mogli być świadkami zajścia, proszeni są o osobisty kontakt z komisariatem w Radzionkowie lub pod numerem telefonu: 323 892 510.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej: