Skandal w Ziemięcicach. Proboszcz molestował ministrantów?

Przeszukanie plebanii na terenie parafii pod wezwaniem świętej Jadwigi w Ziemięcicach, związane było z molestowaniem ministrantów przez tutejszego proboszcza? Według zeznań, ksiądz miał wysyłać im erotyczne SMS-y i całować w szyję.

Kapłan

Nocne przeszukania plebanii

Wszystko zaczęło się od przeszukania plebanii na terenie parafii pod wezwaniem świętej Jadwigi w Ziemięcicach. O całym zajściu poinformował w miniony czwartek późnym wieczorem kontrowersyjny biznesman Zbigniew Stonoga.

- Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach były wykonywane czynności zabezpieczenia nośników danych na terenie plebanii w Ziemięcicach - czytamy we wpisie Stonogi. - W czynnościach brał udział także prokurator - dodaje.

Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach potwierdza tę informację. - Mogę potwierdzić, że faktycznie takie przeszukanie miało miejsce. Policja zabezpieczyła nośniki danych, a na miejscu wszystkie czynności nadzorował prokurator - mówi podkom. Damian Ciecierski.

Prokuratora Rejonowa w Tarnowskich Górach nie chciała komentować sprawy - Prosimy kontaktować się z rzecznikiem Prokuratury Okręgowej - słyszymy. Tymczasem Prokuratura Okręgowa również uchyla się od odpowiedzi. - Dla dobra śledztwa nie możemy udzielić informacji. Jedynie mogę potwierdzić, że takie przeszukanie się odbyło - mówi Joanna Smorczewska rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Ksiądz miał całować ministrantów w szyję i wysyłać erotyczne smsy

Jak podaje Gazeta Wyborcza, przeszukanie miało związek ze zgłoszeniem pewnej kobiety, dotyczącym molestowania ministrantów przez proboszcza, który wysłał chłopcom wiadomości SMS o erotycznej treści - pytał w nich o masturbację czy też depilację stref intymnych. Według zgłaszającej oskarżony miał również całować ministrantów w szyję na powitanie. Prawdopodobnie jego ofiarą padło 6 osób.

Jak informuje Kuria Gliwicka, ksiądz został przeniesiony w inne miejsce, w którym będzie oczekiwał rezultatów postępowania. Sprawa ma zostać przekazana także władzom w Watykanie.

- Jesteśmy zobligowani do takich reakcji, zwłaszcza od czasu , kiedy został mianowany delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. Takie sprawy są natychmiast zgłaszane, z jednej strony prokuraturze, a z drugiej strony odpowiednim władzom kościelnym w Watykanie - wyjaśnia ks. Krystian Piechaczek, rzecznik prasowy kurii gliwickiej. - W takich sytuacjach dla dobra prowadzonego postępowania, biskup najczęściej podejmuje decyzję, aby dany ksiądz opuścił miejsce duszpasterzowania i udał się na wyznaczony przez biskupa adres rezydencji. Nie jest to parafia, tylko miejsce, w którym ksiądz będzie oczekiwał na rezultaty obu tych postępowań - dodaje.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Nowi o policjanci w Tarnowskich Górach

Powiat tarnogórski ma nowych stróżów prawa

Powiat tarnogórski, ptasia grypa

Ognisko ptasiej grypy na terenie powiatu tarnogórskiego!

Tarnowskie Góry, oznaczenia UNESCO

Znaki UNESCO poprowadzą do najważniejszych zabytków Śląska?

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie tygodnia 20-26.09. Wydarzenia z Tarnowskich Gór

Remont Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach

Przemiana Mechanika. Szkołę wyremontowano i zmodernizowano

Płaca minimalna w 2022 roku

Płaca minimalna w wysokości 3 tysięcy? To możliwe od 2022 r.

Powiat tarnogórski, wypadek

Kolejni ranni. Trzy wypadki w powiecie tarnogórskim