Przyjaciel Rodziny 2020. Reprezentantka Kalet nagrodzona

Województwo śląskie po raz czwarty wyróżniło kilka osób, które na co dzień w sposób wyjątkowy wspierają rodziny naszego regionu. Wśród uhonorowanych jest także laureatka wywodząca się z Kalet.

Statuetka dla siostry Marii

Tytuł "Przyjaciela Rodziny" przyznawany jest co roku najbardziej zasłużonym w tej dziedzinie Ślązakom. Podczas tegorocznej edycji wyróżnieni zostali: Sebastian Imiołczyk, Marta Zmitrukiewicz, Agata Warnawin, Kinga Konieczny-Pizoń, a także pochodząca z Kalet siostra Maria Goretti (Justyna Myrcik). Boromeuszka została nagrodzona za założenie oraz działalność w Ochronce Charytatywnej przy Bazylice NMP w Piekarach Śląskich.

Placówka zapewnia wsparcie psychologiczne i pedagogiczne dla dzieci z niezamożnych rodzin. Co więcej, dzięki uzbieranym funduszom podopieczni ochronki mają zapewnione ciepłe posiłki, ubrania zimowe, a nawet wyjazdy na kolonie podczas wakacji i ferii. Pracownicy zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się wolontariat lub inną formę wsparcia charytatywnej działalności.

- Naszych laureatów śmiało możemy nazwać aniołami, mającymi w sobie boską iskrę dającą im siłę do pomagania innym. Czynią to nie tylko w swojej pracy zawodowej, ale także w działaniach społecznych, pomocy rodzinie, która jest dla nas priorytetem - podkreśla Izabela Domogała, członkini zarządu województwa podczas wręczania statuetek.

Siostra Maria pracuje także jako katechetka w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Piekarach Śląskich. Posiada specjalne wykształcenie w zakresie oligofrenopedagogiki (pedagogika osób z niepełnosprawnością intelektualną). Udziela swoim podopiecznym profesjonalnej pomocy, która niejednokrotnie skutkuje zmianą ich podejścia do otoczenia, otwartością i życzliwością.

- Często współpracuje też z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich w ramach jednorazowych akcji dla ubogich rodzin w postaci np. znalezienia mebli, bądź innych pożytecznych artykułów gospodarstwa domowego, które są kosztowne i rodziny nie są w stanie ich sfinansować - opowiadają przedstawiciele władz Piekar Śląskich. - Przeogromna pomoc i wsparcie siostry Goretti dla piekarskich rodzin jest bardzo znaczące, w związku z tym jest ona ikoną bezinteresownej pomocy na terenie naszego miasta - dodają.

O przyznanie tytułu "Przyjaciela Rodziny" wnioskowało Miasto Piekary Śląskie.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon