Pyrzowice witają uchodźców. Nowy punkt zakwaterowania dla obywateli z Ukrainy

Osoby, które przybyły do nas zza wschodniej granicy, mogą liczyć na pomoc w otwartym niedawno punkcie. Obiekt jest przygotowany na przyjęcie 140 gości.

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
Nowy punkt zakwaterowania uchodźców przy Katowice Airport 3

Punkt zakwaterowania "Pyrzuś" gotowy

Wcześniej mieścił się w nim tymczasowy szpital covidowy. Teraz schronienie znajdą tam uciekający przed wojną uchodźcy. Obiekt ulokowany jest w Pyrzowicach przy Katowice Airport. Punktem opiekuje się Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Nowe lokum dla potrzebujących powstało dzięki władzom powiatowym, GTL Airport oraz przedsiębiorstwu Węglokoks.

- Kiedy tylko ostatni pacjent 8 marca opuścił szpital, rozpoczął się proces przekształcania w miejsce, w którym uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie i przebywać przez jakiś czas - opowiada Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.
- Najczęściej są na krótko, czekając na lot z pobliskiego lotniska do innych krajów. Mogą też tutaj odpocząć przed dalszą podróżą w Polskę, czy na Zachód. Są też osoby, które tutaj chcą poczekać na resztę rodziny, która pozostała jeszcze na Ukrainie, ale również zamierza przyjechać do naszego województwa - tłumaczy.

Punkt może pomieścić blisko 140 osób. Aktualnie ze schronienia w Pyrzowicach korzysta około 20 uchodźców. Jak wygląda to miejsce?

W punkcie, oprócz miejsc sypialnych, znajduje się także specjalny pokój dla matek z dziećmi, pomieszczenie dla maluchów (wyposażone w zabawki), aneks kuchenny, jadalnia. Dzięki dodatkowym elementom wystroju pomieszczenia stały się bardziej przyjazne i przytulne. Na ścianach zawisły wypożyczone z Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach obrazy, zadbano o kolorowe zasłony oraz kwiaty.

- "Pyrzuś", bo taką nazwę przyjął punkt, to nowoczesny i dobrze wyposażony obiekt - podają pracownicy Starostwa Powiatowego. - Dodatkowo osoby znajdujące tutaj schronienie, na miejscu mogą skorzystać z oferty przedstawiciela telefonii komórkowej, oferującej karty prepaid z darmowym, miesięcznym dostępem do Internetu, a także możliwością wykonywania połączeń do Ukrainy za darmo - dodają.
Nowy punkt zakwaterowania uchodźców przy Katowice Airport 3
Gmina Tworóg Noclegi dla Ukraińców

Może Cię zainteresować:

Gmina Tworóg dla Ukrainy. Powstało nowe miejsce, gdzie schronienie znajdą uchodźcy

Autor: Urszula Gołkowska

24/03/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry magazyn HUB

Kolejni zagraniczni goście z darami dla Ukrainy

Lotnisko w Pyrzowicach

Lotnisko w Pyrzowicach. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Tarnowskie Góry 2022 02 14 T142256 702

Nowy sprzęt dla Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego

Nowa nawierzchnia na ulicy Piłsudskiego i części ulicy Bytomskiej

Nowa nawierzchnia na ulicy Bytomskiej i Piłsudskiego

Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym dla Tarnowskich Gór

Powiat tarnogórski z Europejskim Znakiem Jakości Zarządzania

Wyniki Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego 2022

Wyniki Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego

Powiat tarnogórski - nowe i odnowione przejścia dla pieszych

Powiat odnowił przejścia dla pieszych. Trudno je przeoczyć