Radni apelują do Ministra Zdrowia. Co na to wojewoda?

Członkowie Rady Powiatu Tarnogórskiego nie zgadzają się z decyzją Ministerstwa Zdrowia. Złożyli pismo do Adama Niedzielskiego.

Radni apeluja do ministra

16 dodatkowych łóżek

Przed Wielospecjalistycznym Szpitalem Powiatowym w Tarnowskich Górach kolejne, trudne zadanie. Ministerstwo zleciło instytucji zorganizowanie kolejnych łóżek dla chorych na covid. Kwestię omawiano podczas ostatniej sesji Rady we wtorek. Co ciekawe, specjalne miejsca dla pacjentów miały być gotowe do 23 listopada. Jednak decyzja w tej sprawie dotarła do adresatów... dzień później.

Problemy pojawiły się już miesiąc temu. Wtedy szpital otrzymał polecenie, by przygotować 50 łóżek dla oddziału covidowego. W podobnej sytuacji znalazły się także inne placówki w Polsce. Sytuację udało się opanować, ale odbyło się to kosztem innych jednostek instytucji: pediatrii i wewnętrznego I. Przekazanie kolejnych miejsc dla oddziału covidowego wiązałoby się ze znacznymi ograniczeniami. Radni postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. Wystosowano apel o zmianę decyzji ministra.

- To nie bunt, to wołanie radnych, którzy chcą dla mieszkańców pełnego dostępu do opieki medycznej. Ludzie chorują i umierają, również na inne schorzenia - zaznacza Przemysław Cichosz, przewodniczący Rady Powiatu. - Wiem, jak trudno wrócić do pełni sił po przechorowaniu Covid-19, bo sam tego ostatnio doświadczyłem, jednak pamiętajmy, że ludzie chorują również na inne schorzenia, a liczba powikłań i zgonów - w ostatnich dniach, niestety wzrasta - dodaje.

Apel został przekazany Ministrowi Zdrowia oraz Wojewodzie Śląskiemu. Za uchwałą w tej sprawie opowiedziała się zdecydowana większość samorządowców. Jedynie radni Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli udziału w głosowaniu. Jeden z nich, Jan Uchański, podjął decyzję o wstrzymaniu się od głosowania. Tekst przyjętego dokumentu można zobaczyć TUTAJ.

- Wypełnienie powyższej dyspozycji spowoduje brak możliwości zorganizowania przez szpital m.in. opieki internistycznej dla pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19. Przed wybuchem pandemii w powiecie tarnogórskim oddziały internistyczne liczyły łącznie 107 łóżek, które dotychczas w dużej części zostały przekształcone w łóżka „covidowe". Dalsze zwiększanie ich liczby spowoduje całkowitą likwidację oddziałów internistycznych w powiecie - czytamy w piśmie. - Deklarujemy dalsze wsparcie w walce z wirusem, ale prosimy o ponowne przeanalizowanie wyżej wymienionego postanowienia, aby w perspektywie był zapewniony pełen dostęp mieszkańców powiatu tarnogórskiego do świadczeń opieki medycznej - podsumowują autorzy.

Co na to wojewoda?

Dziś odbyło się spotkanie starostów powiatowych oraz dyrektorów szpitali z Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Brała w nim udział także przedstawicielka naszego regionu - Krystyna Kosmala. Podczas wideokonferencji poruszono temat tarnogórskiej placówki. Jak podaje starostwo, Wieczorek ustosunkował się pozytywnie do apelu radnych.

- Wojewoda zadeklarował wolę utrzymania obecnego stanu pięćdziesięciu „covidowych” łóżek w WSP S.A. - informują urzędnicy.

fot. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie gory oddzial covidowy

Oddział pediatryczny ponownie w tarnogórskim...

Tarnowskie gory podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia. Najważniejsze informacje...

Sprzet dla szpitala

Nowy sprzęt pomoże w walce z covidem

Nowe biletomaty

Prawie 50 nowych biletomatów. Pojawią się także...

Budzet partycypacyjny

Znamy wyniki budżetu partycypacyjnego! Które...

Projekt bez tytułu 4

Podsumowanie tygodnia: nowe obostrzenia w...

Certyfikat dla starostwa

Powiat tarnogórski walczy o międzynarodowy...