Dotacja dla zabytków UNESCO w Tarnowskich Górach. Radni przyjęli uchwałę

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej zdecydowano, że nasza gmina stanie się członkiem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT). Radni chcą pomóc opiekunom obiektów UNESCO.

Zabytkowa kopalnia srebra tarnowskie gory

#członkostwowspierające

Niedawno pisaliśmy, że Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach planuje, by cały nasz powiat został członkiem wpierającym SMZT. Umożliwiłoby to przekazanie dofinansowania w wysokości 35 129,75 złotych na rzecz Stowarzyszenia.

- Liczymy na to, że już wkrótce kolejne samorządy pójdą w ślady Powiatu Tarnogórskiego! - oświadczyli wtedy urzędnicy.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Urząd Miasta zapowiedział, że także wesprze organizację. Podczas dzisiejszej XXXI sesji Rady Miejskiej przyjęto w tej sprawie specjalną uchwałę.

- Radni Klubu Radnych Inicjatywy Obywatelskiej Rady Miejskiej wraz z Burmistrzem Miasta, zainspirowani przez Starostę Powiatu Tarnogórskiego Krystynę Kosmalę, podjęli inicjatywę uchwałodawczą wspierającą stowarzyszenie opiekujące się największym „skarbem" ziemi tarnogórskiej, obiektem światowego dziedzictwa kultury UNESCO - czytamy w uzasadnieniu.

Członkostwo wspierające wiąże się z wniesieniem określonej składki. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków SMZT ustaliło, iż będzie ona iloczynem liczby mieszkańców jednostki terytorialnej i 25 groszy. Jeżeli jednak samorząd wyrazi taką chęć, może zwiększyć tę kwotę. Tak stało się w przypadku Tarnowskich Gór, które przekażą około 75 tysięcy złotych.

Jesteśmy w bieżącym kontakcie ze Stowarzyszeniem. Wysokość pomocy została uzgodniona z Walnym Zgromadzeniem. Padła propozycja 25 groszy od mieszkańca, my uznaliśmy, że stać nas na więcej i dajemy 1,25 od mieszkańca i nie jest to nasze ostatnie słowo w tym temacie – stwierdził burmistrz Arkadiusz Czech.

Warto pamiętać, że już wcześniej Urząd Miasta wspomagał Stowarzyszenie. W 2019 roku w ramach akcji "Cudze chwalicie, swego nie znacie" wykupiono 1500 biletów dla mieszkańców miasta oraz wiele publikacji książkowych. Możliwości finansowej pomocy dla SMZT są mocno ograniczone poprzez uwarunkowania prawne pomiędzy samorządem terytorialnym a organizacjami pozarządowym.

List do Morawieckiego

Radni postanowili także zaapelować do władz państwowych o wpisanie do ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów „Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz systemu gospodarowania wodami podziemnymi”. Dwa tygodnie temu interpelację w tej samej sprawie złożył poseł Tomasz Głogowski. Przypomnijmy, że w listopadzie do Sejmu wpłynął rządowy projekt dotyczący zmiany we wspomnianej ustawie. Nowelizacja polega na wydłużeniu do 31 grudnia 2027 r. udzielania dotacji z budżetu państwa dla podmiotów takich jak: Kopalnia Soli w Bochni, w Wieliczce, czy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

W przyjętym dziś dokumencie radni stwierdzają, iż tarnogórskie zabytki UNESCO również zasługują na wsparcie ze strony państwa.

- Wnioskujemy o ujęcie w ustawie o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów "Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz systemu gospodarowania wód podziemnych" z uwagi na klasę zabytku, przepisy prawa geologicznego i górniczego, którym podlega kopalnia oraz mając świadomość, że zarządzający tym obiektem nie jest następcą prawnym podmiotu prowadzącego w przeszłości eksploatację górniczą w tych obiektach - oświadczają.

Apel zostanie przekazany premierowi, Wiceprezesowi Rady Ministrów - Ministrowi Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, parlamentarzystom z okręgu 29, senatorowi Zygmuntowi Frankiewiczowi oraz Polskiemu Komitetowi ds. UNESCO.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon