Radni powiatu tarnogórskiego interweniują u premiera w sprawie lotniska w Pyrzowicach

Rada powiatu tarnogórskiego apeluje do premiera rządu o podjęcie działań mających na celu zbycie posiadanych przez Węglokoks akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego na rzecz Województwa Śląskiego. To konsekwencja obaw, jakie mają radni w kontekście przyszłości lotniska w Pyrzowicach.

mat. powiat.tarnogorski.pl
Rada powiatu tarnogorskiego

Apel do szefa rządu o podjęcie działań mających na celu zbycie posiadanych przez Węglokoks akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (czyli właściciela portu lotniczego w Pyrzowicach) na rzecz Województwa Śląskiego rada powiatu tarnogórskiego przyjęła podczas sesji 20 grudnia. Jak podkreślają radni Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach odegrał w ostatnich latach kluczową rolę w rozwoju infrastruktury drogowo-kolejowej zarówno w powiecie tarnogórskim, jak również w gminach i powiatach ościennych, będąc jednym z największych zakładów pracy w północnej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- W ponad 50 firmach i instytucjach państwowych, które prowadzą działalność na terenie lotniska, zatrudnionych jest około 4 tysięcy osób, w tym również wielu mieszkańców powiatu tarnogórskiego – zwracają uwagę radni.

Ich zdaniem rządowe plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz związane z nimi docelowe przejęcie MPL Katowice w Pyrzowicach przez Państwowe Porty Lotnicze, może skutkować m.in. przerzucaniem działających tam obecnie przewoźników na inne lotniska.

- W konsekwencji może to doprowadzić do sytuacji, w której przez plany budowy państwowego megalotniska, śląskie okno na świat będzie sukcesywnie przymykane. Zasadnym jest więc, aby samorząd Województwa Śląskiego miał realny wpływ na przyszłość tak prężnie rozwijającego się w ostatnich latach portu lotniczego, który stanowi istotny element rozwoju całego regionu – stwierdzają radni apelując do premiera o podjęcie działań mających na celu przekazanie lub ewentualne zbycie akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego będących w posiadaniu podmiotów zależnych od Skarbu Państwa, na rzecz Samorządu Województwa Śląskiego.

Samolot w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Samorządowcy boją się o los lotniska w Pyrzowicach. Chcą wykupić akcje od Węglokoksu

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

Kolej do Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Linia kolejowa do Pyrzowic nie powinna służyć głównie... dojazdom do lotniska

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

Lotnisko w Pyrzowicach listopad 2022

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach: ponad 4 miliony pasażerów w 2022 roku, rekordowy listopad. Grudzień ma być jeszcze lepszy

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/12/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon