Radzionków ma piękny nowy rynek. Miasto walczyło o niego od 2007 roku

Sąsiedni Radzionków ma nowy Rynek! Robi wrażenie. Nie brakuje tu pięknych rzeźb, wody, fontanny oraz licznej zieleni. Pod płytą Rynku czeka na potomnych kapsuła czasu, w której znajdują się pamiątki miasta.

Radzionków w końcu doczekał się nowego Rynku! Jego symboliczne otwarcie odbyło się dokładnie w czwartek 10 lipca. Znajduje się na działce, gdzie niegdyś funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne, a wcześniej Folwark Donnersmarcków. Miasto kupiło ten teren za 3,5 mln zł od firmy Agrosad.

Radzionków walczył o rynek już od 2007

Budowa Rynku nie była prostym przedsięwzięciem, ponieważ rozebranie pozostałości folwarku musiało się odbyć pod nadzorem konserwatora zabytków. Sam fakt, że w ogóle doszło do jego budowy był już ogromnym sukcesem. Radzionków starał się o realizację inwestycji blisko 13 lat. Całość pochłonęła miasto 6,4 mln zł.

Pod płytą Rynku czeka na potomnych kapsuła czasu

Po przecięciu wstęgi, w płycie Rynku umieszczono tzw. kapsułę czasu, w której znalazły się pamiątki ze współczesnego Radzionkowa. Mają ujrzeć światło dzienne dokładnie za 50 lat. Co znajduje się w tajemniczej kapsule? Oprócz aktu erekcyjnego są w niej zdjęcia współczesnego Radzionkowa, publikacje poświęcone miastu oraz dawne monety o nominale 4 i 5 cidrów. Urząd Miasta zachęcił również mieszkańców do włączenia się w akcję zapełnienia kapsuły, poprzez wysłanie swoich zdjęć rodzinnych wraz z opisem.

Historia Radzionkowa sięga XIV wieku, jednakże prawa miejskie otrzymał w 1951 roku, a dopiero teraz doczekał się Rynku z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory rolę centralnego, reprezentacyjnego placu pełniło zmodernizowane parę lat temu Forum Miejskie, czyli dawny plac Letochów.

Piękne rzeźby, woda, fontanna i zieleń

Nowe serce Radzionkowa ozdabiają trzy rzeźby przedstawiające tańczącą parę, górnika oraz piekarza, a więc postaci nawiązujące do dziejów miasta. W końcu od 1973 roku w dzisiejszym Centrum Kultury „Karolinka” działa Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, założony przez Edwarda Sosnę, górnika z KWK „Andaluzja”. Co więcej, kiedyś działały tu dwie kopalnie. O tym, że w Radzionkowie są wyśmienite piekarnie nie trzeba nikogo przekonywać. Co więcej, właśnie tu znajduje się też siedziba Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek.

Oprócz pięknych rzeźb, nowy rynek zdobią młode drzewa. Nie brakuje tu także podświetlanej fontanny, chodników i tras rowerowych. Powstała tu również scena wraz z zadaszeniem przy drodze dojazdowej do Centrum Kultury „Karolinka”.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon