Rajd rowerowy, zwiedzanie, a nawet warsztaty tango. Świerklaniec zaprasza na majowe wydarzenia

Stowarzyszenie Wrazidlok, które postanowiło kulturalnie ożywić dawne posiadłości Donnersmarcków, ma całkiem sporo propozycji na rozpoczynający się miesiąc. Na co warto się wybrać?

Urszula Gołkowska
Świerklaniec wydarzenia

Maj 2022 w Świerklańcu

W zeszłym roku członkowie Stowarzyszenia Wrazidlok zainaugurowali Salon Śląski. Był to nie tylko cykl spotkań poświęconych historii Świerklańca, ale także koncertów, zwiedzania parku i Pałacu Kawalera czy pokazów. Podczas tegorocznej majówki oficjalnie rozpoczęto letni sezon. Jakie wydarzenia przygotowano na najbliższe tygodnie?

  • WRAZIDLOKOWY rajd rowerowy

7 maja, godzina 12:00, Park w Świerklańcu

Rowerowa wycieczka trasą Świerklaniec - Kozłowa Góra. Uczestnicy zatrzymają się na pięciu postojach, gdzie usłyszą co nieco o lokalnej historii. Przewodniczką będzie Alicja Szysler - dyplomowany ekspert wiedzy o Śląsku.

Wydarzenie bezpłatne - sugerowana cegiełka na Stowarzyszenie WRAZIDLOK - 10 zł.

  • Rajza: Tarnowskie Góry - miasto kolejarzy

8 maja, godzina 12:00, kościół Zbawiciela w Tarnowskich Górach

Goście zostaną oprowadzeni po mieście, a głównym tematem będzie przeszłość i rozwój kolei. Zainteresowani zobaczą budynek dworca PKP, a także zwiedzą makietę Semafor.

Cegiełka na Stowarzyszenie WRAZIDLOK - 10 zł. Wstęp grupowy na wystawę Semafor jest dodatkowo płatny 15 zł.

  • Pałacowe tango - teatr snów i namiętności

8 maja, godzina 13:30, Pałac Kawalera w Świerklańcu

We wspólnych poszukiwaniach będziemy próbowali umiejscawiać taniec, a w szczególności tango w historii kultury i obyczaju Śląska przełomu wieków i dalej lat 20, 30, 40... Będziemy tańczyć, oglądać piękno wokół nas i przeżywać to, co minione, choć tak nam bliskie.

Wydarzenie bezpłatne - sugerowana cegiełka na Stowarzyszenie WRAZIDLOK - 20 zł za parę.

  • Nasz piękny Śląsk

8 maja, godzina 15:00, Pałac Kawalera w Świerklańcu

Prelekcja prezesa Stowarzyszenia WRAZIDLOK dr. Łukasza Zimnocha.

Wydarzenie bezpłatne.

  • Zwiedzanie kościoła w Nakle Śląskim

8 maja, godzina 17:00, kościół w Nakle Śląskim

W trakcie zwiedzania omówiona zostanie architektura i symbolika świątyni, odwiedzimy także kryptę mauzoleum rodu Henckel von Donnersmarck. Oprowadzać będzie dr Łukasz Zimnoch ze Stowarzyszenia WRAZIDLOK.

Cegiełka na Stowarzyszenie WRAZIDLOK - 10 zł.

  • Flamenco - Kobieta jest z ognia

14 maja, godzina 13:00, Pałac Kawalera w Świerklańcu

Serdecznie zapraszamy na warsztat flamenco dla początkujących. Żadne doświadczenie taneczne nie jest wymagane. Na zajęciach zapoznamy się z podstawami tańca flamenco (postawa ciała, ruchy rąk, dłoni, marcajes). Wyklaszczemy rytm 4/4 i postukamy obcasami.

Cena: 30 zł. Zapisy: emagnaci@gmail.com.

  • Aporia bycia i działania - wykład dr. Grzegorza Czempika

28 maja, godzina 17:00, kościół Zbawiciela w Tarnowskich Górach

Co czyni człowieka człowiekiem? Czy jedyną formą definiowania człowieka jest jego aktywność? Jaką rolę pełni świadomość bycia? Kiedy ludzki duch osiąga pełnię? Te pytania nurtują wielu ludzi, pytania trudne, głębokie, pełne raf. Kim jestem? Czy moje bycie jest pełne? Co rozwija moją osobowość? - na te pytanie spróbuje znaleźć odpowiedź dr Grzegorz Czempik.

Wydarzenie bezpłatne.

W weekendy można także skorzystać z wycieczek z oprowadzaniem. W soboty o godzinie 15:00 zobaczymy Pałac Kawalera, natomiast w niedziele o godzinie 12:00 - Park w Świerklańcu (zbiórka przy bramie parku). Organizatorzy proszą o wsparcie Stowarzyszenia Wrazidlok cegiełką w wysokości 10 zł. Więcej informacji o wydarzeniach na facebookowym profilu grupy.

Tarnowskie Góry tck

Może Cię zainteresować:

Kulturalny maj w Tarnowskich Górach. Na co warto się wybrać w najbliższym czasie?

Autor: Urszula Gołkowska

30/04/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon