Ranking Perspektywy 2022. Najlepsze licea i technika powiatu tarnogórskiego

Znamy już wyniki tegorocznego zestawienia szkół ponadpodstawowych. Które z tarnogórskich placówek dostały najwięcej punktów?

Urszula Gołkowska
Ranking Perspektywy 2022

Czasopismo Perspektywy każdego roku prezentuje listy najlepszych szkół. Jury ocenia w nim licea, technika, a także uczelnie. Niedawno ukazała się najnowsza lista najlepszych placówek. Wyróżniono 1000 najbardziej prestiżowych liceów i 500 techników.

Najlepsze licea

Szkoły zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są nimi:

  • sukcesy szkoły w olimpiadach (25%)
  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%)
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%)

Tradycyjnie już pierwsze miejsce w powiecie należy do II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. Liceum zdobyło 203 miejsce w skali kraju i 23 w województwie śląskim. Za Staszicem uplasowało się I LO im. Stefanii Sempołowskiej (724 miejsce w kraju, 83 w województwie) oraz XI LO z Oddz. Integracyjnymi (907 miejsce w kraju, 96 w województwie).

Na Śląsku w czołówce liceów znalazły się: V LO w Bielsku-Białej, III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach i II LO z Oddz. Dwujęz. im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

Najlepsze technika

Przy ocenie szkół kierowano się czterema kryteriami. Oto one:

  • sukcesy w olimpiadach (20%)
  • matura z przedmiotów obowiązkowych (20%)
  • matura z przedmiotów dodatkowych (30%)
  • egzamin zawodowy (30%)

Najlepszą placówką w naszym powiecie okazał się Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych - 38 miejsce w skali ogólnopolskiej, 5 miejsce w województwie. Następnie: Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie (103 miejsce w kraju, 14 w województwie), Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli (194 miejsce w kraju, 27 w województwie), Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II (296 miejsce w kraju, 48 w województwie), Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych (371 miejsce w kraju, 56 w województwie) i Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (434 miejsce w kraju, 62 w województwie).

Na Śląsku najlepiej wypadł Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, Zespół Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie oraz Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Cieszynie.

Jak tarnogórskie szkoły zaprezentowały się w zeszłym roku? Wyniki rankingu 2021 znajdziecie TUTAJ. Wszystkim wyróżnionym szkołom gratulujemy ambitnych uczniów i doświadczonej kadry pedagogicznej. Życzymy, by w przyszłym roku wyniki oraz satysfakcja były jeszcze większe.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon