Remont podcieni w Tarnowskich Górach. Właściciele wyrazili zgodę

Podcienia znajdujące się przy tarnogórskim rynku zostaną odnowione. Urząd Miasta wesprze inwestorów dotacją.

Podcienia, Tarnowskie Góry
- Długo oczekiwany remont tarnogórskich podcieni dojdzie do skutku. Właściciele budynków, do których należą podcienia, doszli wspólnie do porozumienia i jeszcze w tym roku planują przystąpić do zlecenia projektu, uzyskania odpowiednich pozwoleń - poinformowali dziś, 23 lipca, urzędnicy.

To dobra wiadomość dla wszystkich, których martwił stan infrastruktury w sercu naszego miasta. Gmina nie mogła wykonać remontu samodzielnie, ponieważ budynki mają różne formy własności: osób fizycznych, współwłasności osób fizycznych i wspólnoty mieszkaniowe. Obecnie, po rozmowach właścicieli, możliwe jest rozpoczęcie działań w kierunku renowacji podcieni.

Zanim jednak ruszą roboty, trzeba postarać się między innymi o pozwolenie konserwatorskie oraz pozwolenie na budowę.

– W celu przeprowadzenia procedury i remontu najwłaściwsze byłoby wyłonienie przez właścicieli budynków wspólnego przedstawiciela w roli inwestora zastępczego, a następnie wyłonienie wspólnego wykonawcy – mówi Tomasz Trzcionkowski, kierownik Biura ds. dostępności architektury miejskiej i opieki nad zabytkami.

Urząd Miasta zapowiedział dofinansowanie projektu, które może pokryć nawet 100% kosztów dokumentacji oraz prac.

- Problemem w przypadku uzyskania dotacji jest tylko czas. Termin składania wniosków na rok 2022 to 30 września 2021 r. Termin taki wynika z konieczności zaplanowania przez gminę, na podstawie złożonych wniosków, wydatków na rok następny – tłumaczy Tomasz Trzcionkowski.
- Projektant powinien mieć doświadczenie w projektowaniu przy zabytkach, by dobrze określić zakres prac i dobrze napisać program konserwatorski. Ma to bezpośredni wpływ na prawidłowy i wyczerpujący tematykę remontu kosztorys - dodaje.

Jak informują urzędnicy, do wniosku o dotację należy dołączyć:

  • aktualne pozwolenie konserwatorskie
  • pozwolenie na budowę
  • dokumenty własnościowe
  • kosztorys inwestorski

W przypadku inwestorstwa zastępczego wskazane jest okazanie odpowiedniej umowy powierzenia prowadzenia inwestycji lub kompletu pełnomocnictw. By uzyskać pozwolenie konserwatorskie i pozwolenie na budowę a także uchwycić koszty remontu, niezbędny jest oczywiście projekt budowlany wraz z programem konserwatorskim prac przy zabytku nieruchomym.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon