Rozpoczął się wyczekiwany remont podcieni. Koszty prac pokryło miasto i prywatni właściciele

Pod koniec lipca rozpoczęły się prace remontowe zabytkowych podcieni w centrum miasta. Prace renowacyjny mogły dojść do skutku, dzięki miejskiej dotacji wynoszącej 310 tys. zł. Całość podcieni planowo ma zostać odnowiona do końca roku.

Pod koniec lipca bieżącego roku rozpoczął się długo wyczekiwany remont zabytkowych podcieni. Mieszkańcy od wielu miesięcy wnosili o podjęcie prac renowacyjnych w tym miejscu. Warto podkreślić, iż budynki podcieniowe, których historia sięga nawet XVI wieku, na Rynku i ul. Gliwickiej są zabytkami.

- Wszelkie prace budowlane przy nich wymagają pozwolenia na budowę, poprzedzonego pozwoleniem konserwatorskim na szczeblu wojewódzkim. Budynki mają różne formy własności – od osób fizycznych, przez współwłasności osób fizycznych, po zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe. To dlatego gmina nie mogła zlecić ani wykonać remontu podcieni, nie wkraczając we własność prywatną - poinformował urząd miasta.

Dotacja miejska i prywatna

Właściciele lokali w ubiegłym roku porozumieli się co do zlecenia projektu i samego remontu, miasto natomiast zapewniło przekazanie na ten cel dotacji - 310 tys. złotych. Pozostałą część kosztów, czyli ponad 150 tys. zł pokryli prywatni właściciele.

Obecnie wygrodzono i zajęto się pierwszą, południową ich częścią. Według założeń całość prac ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. Do tej pory odkuto część sklepień i tynków na ścianach, do końca tego tygodnia wykonawca spotka się ze służbami konserwatorskimi.

W związku z przeprowadzanymi pracami remontowymi mieszkańcy i spacerowicze skarżą się na ich przebieg prac. Kostka brukowa, która została wyciągnięta z chodników, nie została zabezpieczona, a uliczni chuligani podbierają ją lub podrzucają w inne zakątki miasta.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon