Rozpoczął się wyczekiwany remont podcieni. Koszty prac pokryło miasto i prywatni właściciele

Pod koniec lipca rozpoczęły się prace remontowe zabytkowych podcieni w centrum miasta. Prace renowacyjny mogły dojść do skutku, dzięki miejskiej dotacji wynoszącej 310 tys. zł. Całość podcieni planowo ma zostać odnowiona do końca roku.

Pod koniec lipca bieżącego roku rozpoczął się długo wyczekiwany remont zabytkowych podcieni. Mieszkańcy od wielu miesięcy wnosili o podjęcie prac renowacyjnych w tym miejscu. Warto podkreślić, iż budynki podcieniowe, których historia sięga nawet XVI wieku, na Rynku i ul. Gliwickiej są zabytkami.

- Wszelkie prace budowlane przy nich wymagają pozwolenia na budowę, poprzedzonego pozwoleniem konserwatorskim na szczeblu wojewódzkim. Budynki mają różne formy własności – od osób fizycznych, przez współwłasności osób fizycznych, po zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe. To dlatego gmina nie mogła zlecić ani wykonać remontu podcieni, nie wkraczając we własność prywatną - poinformował urząd miasta.

Dotacja miejska i prywatna

Właściciele lokali w ubiegłym roku porozumieli się co do zlecenia projektu i samego remontu, miasto natomiast zapewniło przekazanie na ten cel dotacji - 310 tys. złotych. Pozostałą część kosztów, czyli ponad 150 tys. zł pokryli prywatni właściciele.

Obecnie wygrodzono i zajęto się pierwszą, południową ich częścią. Według założeń całość prac ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. Do tej pory odkuto część sklepień i tynków na ścianach, do końca tego tygodnia wykonawca spotka się ze służbami konserwatorskimi.

W związku z przeprowadzanymi pracami remontowymi mieszkańcy i spacerowicze skarżą się na ich przebieg prac. Kostka brukowa, która została wyciągnięta z chodników, nie została zabezpieczona, a uliczni chuligani podbierają ją lub podrzucają w inne zakątki miasta.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tężnia solankowa w Kaletach

W Kaletach powstanie tężnia solankowa. Jak będzie wyglądać?

Gmina Świerklaniec - roboty drogowe

Gmina Świerklaniec. Dobra wiadomość dla kierowców z Orzecha

Zaginęła Cynthia Borucińska

Policja z Tarnowskich Gór poszukuje zaginionej dziewczyny

Karmniki zaprojektowane przez uczniów ZSBA w Tarnowskich Górach

Tarnogórscy uczniowie będą współpracować z Castoramą

Tarnowskie Góry informacje

Podsumowanie tygodnia 25.-31.10

TEGIE Slow Day 2021

TEGIE Slow Day 2021, czyli finał Festiwalu Żywe Srebro 2021

Podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego: "To, co ważne. Mój głos w sprawie wartości"

Ogólnopolski konkurs w Boruszowicach. Znamy laureatów