Rozrywka

Muzeum Motoryzacji w Tarnowskich Górach. Czarnohucka 10 zaprasza

Previous Next

W Tarnowskich Górach może powstać unikatowe muzeum prezentujące kolekcję zabytkowych pojazdów. Czy w Sowicach pojawi się motoryzacyjna atrakcja turystyczna?

Zabytkowe samochody i postindustrialne wnętrza

Nasze miasto znane jest z wielu ciekawych punktów turystycznych. Kopalnia Srebra, Sztolnia Czarnego Pstrąga, czy Park Wodny to tylko niektóre z nich. Już niebawem dołączyć do nich może kolejny interesujący obiekt. Jak pokazał ostatni Tarnogórski Zlot Pojazdów Zabytkowych, motoryzacja ma w Srebrnym Mieście wielu miłośników. Są i tacy, którzy co prawda nie nazywają siebie znawcami, ale z sympatią podchodzą do uwielbienia jakim ich najbliżsi darzą zabytkowe samochody. 

Właśnie z myślą o nich: młodszych i starszych fanach, zrodził się pomysł, by w Tarnowskich Górach powstało Muzeum Motoryzacji. Mimo poważnych ograniczeń, z jakimi obecnie muszą liczyć się instytucje kulturalne oraz rozrywkowe, twórcy muzeum są dobrej myśli.

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy 2021 roku. W jego połowie chcemy zaprosić Państwa do zwiedzania unikatowego w tej części Europy Muzeum Motoryzacji. Obecnie trwają intensywne prace remontowe w budynku przy ul. Czarnohuckiej 10. Wystawa stała oraz wystawy czasowe na powierzchni ponad 2000 m2. Oj, będzie się działo! - zapowiadają inicjatorzy przedsięwzięcia. 

Jeżeli projekt uda się realizować, w naszym mieście powstanie największe muzeum tego typu na skalę... ogólnopolską! W budynku przy ulicy Czarnohuckiej będziemy mogli obejrzeć kolekcję złożoną z 400 zabytkowych pojazdów. Pojawią się tam nie tylko samochody, ale także rowery, motorowery, czy motocykle. Wystawa zajmie aż 1800 m2. Aktualnie w przyszłej siedzibie instytucji trwają prace remontowe. W pierwszej połowie 2021 roku eksponaty zostaną przewiezione na miejsce docelowe, a pierwsi goście będą mogli zobaczyć je w czerwcu. 

- Trzon kolekcji stanowią unikatowe na skalę europejską pojazdy z przedziału lat 1869-1979. W kolekcji znajdują się pojazdy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie, angielskie oraz amerykańskie. Planuje się, że poza pojazdami, w ramach stałej wystawy, kompleksowo wyeksponowana zostanie historia motoryzacji i myśli technicznej - opowiadają organizatorzy. - Zapraszamy wszystkich do współtworzenia Muzeum. To będzie miejsce nie tylko dla pasjonatów motoryzacji, ale dla każdego, kto lubi odkrywać unikatowe miejsca w kraju - dodają.

Każdy zainteresowany może przyczynić się do powstania muzeum. W jaki sposób? Na przykład poprzez wsparcie internetowej zbiórki na cel utworzenia wystawy stałej. Więcej informacji na temat powstającej atrakcji znajdziemy TUTAJ.

fot. Czarnohucka10.pl

Search