Rusza Budżet Obywatelski Miasta Tarnowskie Góry na 2023 rok. Znamy już harmonogram

Od dziś, 1 września, zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje w ramach BO. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Kiedy odbędzie się głosowanie?

Urszula Gołkowska
Tarnowskie Góry budżet obywatelski 2022

Budżet Obywatelski Miasta Tarnowskie Góry na 2023 rok

Rusza kolejna edycja BO. Tym razem do wykorzystania jest 600 000 zł. Środki te zostaną rozdzielone między projekty o największej liczbie głosów - bez podziału na grupy dzielnic. Weryfikacji wniosków dokona specjalnie w tym celu powołany zespół.

- Zgłaszane projekty zadań, muszą spełniać warunek powszechnej dostępności dla wszystkich mieszkańców, a zadania związane z wykorzystaniem lub wytworzeniem majątku (np. inwestycje i remonty) muszą zakładać ich realizację na majątku, do którego Gmina Tarnowskie Góry posiada tytuł prawny w postaci własności lub użytkowania wieczystego - informują tarnogórscy urzędnicy.

Propozycje mieszkańców mogą dotyczyć zarówno zadań "twardych" (budowy, remonty), jak i "miękkich" (wydarzenia, warsztaty, imprezy). Maksymalny koszt jednego zadania nie może przekroczyć 50 tys. zł. Więcej informacji dotyczących procedury zgłaszania projektów znaleźć można na stronie internetowej BO.

Kiedy głosowanie?

Znamy tegoroczny harmonogram Budżetu Obywatelskiego. Rozpoczął się on dziś, 1 września, a zakończy w połowie listopada.

  • 1.09.2022 - 16.09.2022 - składanie wniosków
  • 19.09.2022 - 30.09.2022 - weryfikacja wniosków i ustalenie listy projektów do głosowania
  • 1.10.2022 - 21.10.2022 - procedura odwoławcza
  • 24.10.2022 - 4.11.2022 - głosowanie
  • do 18.11.2022 - ogłoszenie wyników głosowania

Zamieszanie wokół BO?

Tegoroczna edycja nie obyła się bez kontrowersji. Informacja o przyjmowaniu wniosków pojawiła się wcześniej na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, ale na właściwej stronie BO dopiero dziś, 1 września. Jedna z tarnogórskich organizacji, stowarzyszenie Nasz Samorząd, nie kryje swojego rozczarowania.

- Wiecie, że właśnie mijają ostatnie godziny tegorocznej kampanii informacyjnej, w której mieliśmy się dowiedzieć, że od jutra możemy składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego Miasta Tarnowskie Góry 2023? - pytali wczoraj, 31 sierpnia, członkowie Naszego Samorządu.
- Mimo że nie znamy jeszcze wszystkich zasad do tegorocznego BO, to licznik na stronie botg.tarnowskiegory.pl już tyka, ale czy samo działanie licznika na witrynie internetowej można uznać za „kampanię”? Póki nie dowiemy się, jakie są dokładne zasady tegorocznego BO, musimy posiłkować się suchymi informacjami z uchwały i zarządzenia - dodawali.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon