Ruszył remont wieży pałacu w Nakle Śląskim

12 stycznia odbyło się oficjalne przekazanie ekipie remontowej wieży zabytkowego pałacu Donnersmarcków. Znamy już planowany termin zakończenia prac.

Palac w nakle slaskim

Wieża odzyska dawną świetność

W siedzibie Centrum Kultury Śląskiej Joanna Krawczyńska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego oraz dyrektor Centrum Stanisław Zając podpisali protokół przekazania fragmentu obiektu wykonawcy robót. Wieża, podobnie jak cały budynek, od dawna wymaga solidnej renowacji. Niestety, jak to w większości przypadków bywa, problemem jest brak funduszy. W 2020 roku Starostwo Powiatowe zdecydowało się na ogłoszenie przetargu dotyczącego remontu wieży.

Do konkursu zgłosiły się dwa przedsiębiorstwa: spółka Renowo z Jaworzna oraz krakowska firma DES. Pierwsza z nich zaproponowała kwotę 1447 tysięcy złotych, natomiast druga wyceniła swoje usługi na 1499 tysięcy. Ostatecznie zdecydowano się na ofertę DES. Konserwacji zostanie poddany również zegar. Prace remontowe potrwają około sześciu miesięcy.

- Znając dorobek firmy – 385 realizacji, w tym Wawel, Muzeum Czartoryskich w Krakowie, pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach oraz wiele innych zacnych zabytków – możemy być pewni, że wieża trafia we właściwe ręce. Ręce, które nie tylko ją wyremontują, ale także przywrócą jej pierwotny wygląd - zapewniają urzędnicy.

Znów Donnersmarckowie

Zwiedzając okolice Tarnowskich Gór trudno nie natrafić na pozostałości po dawnych dobrach rodziny Donnersmarcków. Także pałac w Nakle Śląskim należał kiedyś właśnie do tej rodziny. Inne obiekty przypominające o jej obecności to chociażby Park w Świerklańcu czy pałac z Zielonej. Aktualnie w gmachu w Nakle swoją siedzibę ma Centrum Kultury Śląskiej, prezentujące wystawy stałe i czasowe. Obecni opiekunowie zabytku bardzo cieszą się z rychłego remontu:

fot. Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Wyniki Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego 2022

Wyniki Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego

Tarnowskie Góry 2022 02 14 T142256 702

Nowy sprzęt dla Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach - obostrzenia 2022

Ograniczenia w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach

Nowa nawierzchnia na ulicy Piłsudskiego i części ulicy Bytomskiej

Nowa nawierzchnia na ulicy Bytomskiej i Piłsudskiego

Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym dla Tarnowskich Gór

Powiat tarnogórski z Europejskim Znakiem Jakości Zarządzania

Powiat tarnogórski - nowe i odnowione przejścia dla pieszych

Powiat odnowił przejścia dla pieszych. Trudno je przeoczyć

Pałac w Nakle Śląskim

Wieża pałacu w Nakle Śląskim wyremontowana. Jak się wygląda?