Salon Śląski w Świerklańcu. Czerwcowy harmonogram imprez i wydarzeń

Świerklaniecki Park odżywa. Można spotkać tu osoby w strojach z XIX wieku, nauczyć się haftu, posłuchać wykładów o historii, ekologii czy nawet marketingu. To wszystko w ramach projektu Salon Śląski.

Z wizytą w Świerklańcu

W tym roku Stowarzyszenie Wrazidlok, we współpracy z Urzędem Gminy Świerklaniec, zainicjowało Salon Śląski. Co to takiego?

- Salon Śląski to cykl wystaw, koncertów, prelekcji, prezentacji, pokazów, które mają wspomnieć przeszły splendor tego miejsca i dodać do niego nowy blask. Szczegółowy harmonogram działań majowych znajduje się na stronie internetowej: emagnaci.pl. Chcemy, żeby Pałac Kawalera wibrował wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi na wysokim poziomie – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia.

Do tej pory odbyło się już wiele ciekawych spotkań. Dużą popularnością cieszył się pokaz zabytkowych rowerów oraz strojów z epoki.

Harmonogram na czerwiec

Projekt mając na celu ożywianie Parku w Świerklańcu potrwa do końca września. W każdy weekend na gości czekać będą nowe atrakcje. W tym miesiącu możemy wziąć udział w następujących wydarzeniach:

  • 12 czerwiec - "Jak zostać gwiazdą w internecie?" - Mirosława Karpińska
  • 13 czerwiec - koncert Jania Band
  • 19 czerwiec - występ wychowanków Szkoły Suzuki
  • 20 czerwiec - wykład nt. śląskich noblistów - Teresa Szydłowska; inauguracja wystawy
  • 26 czerwiec - wykład pt.: "Żydzi górnośląscy" - Leszek Jodliński
  • 27 czerwiec - wykład Leszka Bensza pt. "Piekarskie historie niesamowite"

- Zdecydowaliśmy się na współpracę ze Stowarzyszeniem Wrazidlok, bo Park potrzebuje działań odwołujących się do jego nobliwej przeszłości, ale i działań nowatorskich, twórczo rozwijających magnackie tradycje – opowiada wójt Świerklańca Marek Cyl.

Zwiedzanie Domu Kawalera

Chociaż niestety nie możemy już zobaczyć przepięknego pałacu Donnersmarcków, do naszych czasów przetrwał inny zabytek. Stowarzyszenie Wrazidlok zaprasza do odwiedzenia Pałacu Kawalera. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w soboty i niedziele w godzinach: 15:00, 17:00 i 18:00.

fot. Szlak Magnatów Przemysłowych

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon