Silna, piękna, przebadana. Co musisz wiedzieć, by zadbać o swoje zdrowie w Dniu Różowej Wstążki?

Październik to tradycyjny Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Zobacz, jak zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się nim na długie lata.

Badania mammograficzne w Tarnowskich Górach

Przebadana - bezpieczna

Z tym typowo kobiecą problemem zdrowotnym zetknęła się chyba każda z pań: czy to osobiście, czy przez znajomość z chorą osobą lub słysząc o tym temacie z mediów. Rak piersi wciąż pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Jest przyczyną 14% zgonów. Jednak nie musimy się na to zgadzać. Badania wskazują, że jest coś, co skutecznie zmniejsza ryzyko - oczywiście profilaktyka!

- Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25–30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby - wskazują medycy.

Z rakiem można walczyć i można wygrywać. Ważne, by nie lekceważyć kwestii zdrowotnych oraz prawidłowo dbać o swój organizm. Podstawą jest samobadanie, które powinno stać się nawykiem każdej kobiety od nastolatki do seniorki. Wykonuje się je raz w miesiącu.

Zmiany, jakie powinny nas zaniepokoić, to:

  • zmiana wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce
  • guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą
  • zmiana koloru skóry piersi
  • wciąganie skóry piersi
  • pomarszczenie lub łuszczenie się skóry piersi
  • zmiany w obrębie brodawki piersi

O konsultację w tym zakresie możemy także zapytać podczas wizyty u ginekologa.

Mammografia - co to takiego?

Ryzyko zachorowania na raka piersi znacząco wzrasta po 50 roku życia. Dlatego też dla pań w wieku 50-69 lat przygotowano specjalny program profilaktyczny. Każda pacjentka raz na dwa lata może skorzystać z niego bezpłatnego.

- Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi - tłumaczą medycy.

Niektóre pacjentki mogą odczuwać dyskomfort związany z uciskiem piersi w czasie badania. Lekarze jednak tłumaczą, że jest on konieczny, by wyniki były jak najbardziej wyraźne. Badanie nie trwa długo, a poświęcony na nie czas możemy traktować jako inwestycję w zdrowie i spokój.

Co ważne, młodsze i starsze panie również mogą skorzystać z mammografii. Będą jednak potrzebowały skierowanie od ginekologa lub onkologa.

Tarnogórzanki idą się zbadać

Już niedługo w naszym mieście będzie można skorzystać z mammografii. Na rynek przyjedzie specjalny autokar, w którym pracownicy Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej–Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Gliwicach będą czekać na pacjentki. Mammobus pojawi w następujących dniach:

18 i 19 października, godz. 10:00 – 17:00

20 i 21 października, godz. 8:30 – 15:30

Zapisy na badanie prowadzone są pod numerem telefonu: 784 067 503 w godz. 10:00 -15:00. Badanie jest w pełni bezpłatne.

Nie zapomnijmy zabrać ze sobą dowodu osobistego oraz zdjęcia z poprzedniej mammografii (jeżeli była wykonywana poza NIO Gliwice).

Lepiej zapobiegać...

Ryzyko zachowywania na raka piersi w znacznej mierze uwarunkowany jest genetycznie, więc trudno jest je całkowicie wyeliminować. Specjaliści podkreślają, że w tym przypadku - jak również w wielu innych kwestiach zdrowotnych - warto postawić na zdrowy styl życia. Aktywność fizyczna, prawidłowa dieta, unikanie używek oraz troska o higienę psychiczną to zawsze dobry wybór.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon