Skąd wziąć nowe łóżka dla pacjentów z koronawirusem? WOŚP wesprze tarnogórski szpital

Tarnogórski szpital został zobowiązany do zapewnienia nowych miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19. Deadline tego projektu zaskoczył wszystkich. Do akcji włącza się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wosp kupi lozka dla tg

Kilkadziesiąt łóżek na poniedziałek

W wtorek odbyła się Sesja Rady Powiatu. Wśród omawianych tematów znalazła się kwestia Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach. W jednostce musi pojawić się aż 50 łóżek dla oddziału covidowego, w tym sześć respiratorów. Sprzęt ma zostać zapewniony do... 2 listopada, czyli przyszłego poniedziałku.

W trudnej sytuacji została postawiona nie tylko placówka z naszego miasta. Na pomoc szpitalom pospieszyła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Początkowo Jurek Owsiak nie zgadzał się na przekazywanie łóżek zakupionych prze organizację na cele organizacji oddziałów covidowych.

- Jeszcze kilka tygodni temu walczyliśmy z tym i mówiliśmy - starajcie się tego nie demontować, z takim trudem to wszystko powstało, te stanowiska geriatryczne, te stanowiska psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej - tłumaczył. - To oddziały, które mają nasz sprzęt, które mimo pandemii nadal ciężko pracują. Tam także są pacjenci! - apelował.

Takie stanowisko rozpętało dyskusję na temat słuszności decyzji, a także skuteczności działań rządowych. Wczoraj Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poinformowała, że wesprze polskie szpitale. Jednak nie w taki sposób, jakiego się spodziewano.

Zakupią nowy sprzęt

Organizacja oświadczyła, że nie zezwoli na przenoszenie łóżek z jednego oddziały na drugi, a zaopatrzy placówki w nowy sprzęt. WOŚP nie zorganizuje nowej zbiórki, koszty inwestycji pokryje z dotychczasowych funduszy.

- Jeżeli Państwo macie odgórne polecenie, żeby stworzyć taki oddział, proszę nas zawiadomić, ile łóżek trzeba kupić i my je kupujemy - mówi Jurek Owsiak. - Nie demontujcie tych, które już stoją na innych oddziałach. Jesteśmy po rozmowach z polskimi firmami, które produkują wspaniałe łóżka, których kupiliśmy kilkanaście tysięcy w czasie działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kupimy je natychmiast - zapewnia.

Pomoc mogłaby trafić także do tarnogórskiego szpitala. Liczy na to między innymi Przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Cichosz.

- Na sesji Rady Powiatu otrzymaliśmy porażającą informację. Zapytałem m.in. o realne możliwości wykonania ministerialnego polecenia przez nasz szpital, czyli o zasoby personalne i sprzętowe. Bardzo trafne pytanie zadał radny Michał Sporoń - czy w ślad za taką decyzją idzie wsparcie finansowe? - opowiada Cichosz. - Okazuje się, że odpowiedź przyszła, ale nie z ministerstwa, tylko od Jurka Owsiaka, który poinformował, że WOŚP wyposaży wszystkie oddziały covidowe. Wierzę, że nasz szpital już działa i lada moment zapotrzebowanie na łóżka trafi do fundacji WOŚP - dodaje.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Poprawa znowu zachorowala

Dr Beata Poprawa: Odważyłam się napisać o moim...

Czerwona strefa tarnowskie gory1

Ostatni dzień w żółtej strefie. Od jutra nowe...

Koronawirus izabela domogala

Izabela Domogała zarażona koronawirusem. Co to...

Koronawirus swierklaniec

Koronawirus w Świerklańcu. Urząd Gminy...

Sprzet dla szpitala

Nowy sprzęt pomoże w walce z covidem

Projekt bez tytułu 5

Podsumowanie tygodnia: co nowego w Tarnowskich...

Smierc na dworcu

Śmierć na tarnogórskim dworcu. Zmarła 71-letnia...