Skakali przez skórę i składali przysięgę. Zabytkowa Kopalnia Srebra ma nowych przewodników

Dziesięciu śmiałków odważyło się wstąpić do grupy oprowadzającej gości po jednym z najważniejszych zabytków naszego regionu. Przy tej okazji nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnej ceremonii inicjacyjnej...

Skok przez skórę, przysięga i pasowanie

- Odtąd ci, na których ramieniu spoczęła szpada górnicza, a skóra ich biodra opasała, mają być jednakowo w rodzinie kopackiej traktowani i opieką starszych otoczeni - tymi słowami do przewodnickiego grona zostali przyjęci jego nowi członkowie.

W znacząca datę, 4 grudnia, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej powitało dziesięciu nowych przewodników. Są nimi: Dorota Wolny, Dawid Gacki, Michał Gergiel, Ilja Kasjanov, Alan Pilarski, Marek Wrodarczyk, Sewereyn Kolanek, Eugeniusz Tomanek, Wojciech Gross i Krzysztof Białasik. Pasjonaci tarnogórskiego dziedzictwa pochodzą nie tylko z naszego miasta, ale także z Ptakowic, Chorzowa i Radzionkowa, a nawet z zagranicy. Ilja Kasjanov, który przyjechał do nas z Ukrainy, mieszka w Polsce od 2004 roku. Z Miasta Gwarków pochodzi jego żona. Dzięki zaangażowaniu pana Ilji w tarnogórskich zabytkach UNESCO może odbywać się oprowadzanie w języku ukraińskim.

Podczas uroczystego spotkania w Zabytkowej Kopalni Srebra przypomniano stare tradycje. Kandydaci na przewodników musieli dokonać zwyczajowego skoku przez skórę oraz złożyć przysięgę. Następnie odbyło się pasowanie przez prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniewa Pawlaka.

Nowym przewodnikom życzmy wiele zapału, zaangażowania i radości z podjętych obowiązków.

Teresa Szydłowska TG 2

Może Cię zainteresować:

Teresa Szydłowska o UNESCO i nie tylko. "Największą moją pasją jest bycie dumną tarnogórzanką"

Autor: Urszula Gołkowska

27/09/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon