Skansen Maszyn Parowych otwarty od 30 maja!

Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach już 30 maja nareszcie zostanie otwarty! SMZT prosi o wyrozumiałość i wprowadza od soboty tzw. "peronówkę", czyli symboliczną opłatę za wejście. Obiekt zostanie otwarty punktualnie o godz. 10.00.

Skansen


Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza obiektem oraz wpisaną na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Zabytkową Kopalnią Srebra, szykuje dla zwiedzających Skansen Maszyn Parowych. Będzie go można zwiedzać już od 30 maja.

- Był to mocny cios dla finansów organizacji, dlatego SMZT prosi o wyrozumiałość i wprowadza od soboty tzw. "peronówkę", czyli symboliczną opłatę za wejście. Jest to forma cegiełki, aby pomóc nam złapać drugi oddech - wyjaśnia Grzegorz Rudnicki, członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogóskiej.

Wejście na skansen będzie kosztowało 6 zł od osoby. Zwiedzający mają do dyspozycji bezpłatną przejażdżkę małą kolejką skansenową. Niewielki pociąg składający się z 5 wagoników jest w stanie przewieźć ponad 20 osób na raz. - Z uwagi jednak na obecną sytuację jednorazowo będzie mogło przejechać naszą ciuchcią znacznie mniej pasażerów - dodaje Rudnicki.


W ramach "peronówki"można także zwiedzić skansen z przewodnikiem lub wybrać samodzielną wycieczkę z audio i fotoprzewodnikiem. Wystarczy do tego własny smartfon lub tablet. Aby skorzystać z tej formy zwiedzania należy zeskanować telefonem lub tabletem kod qr i uruchomić w prosty sposób zwiedzanie na platformie #googlePOLY.

- Przez nasz skansen przeprowadzi Was lektor, a na ekranie zobaczycie w formie 360 st. archiwalne, niepublikowane materiały dotyczące naszych eksponatów - wyjaśnia Grzegorz Rudnicki. - Zalecamy zabranie własnych słuchawek, aby nie przeszkadzać innym. Zarządy obiektu proponują także wzięcie koców. Jak dopisze pogoda, będzie można naprawdę odetchnąć świeżym powietrzem. Teren jest rozległy. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie - dodaje.

Skansen zostanie otwarty punktualnie o 10.00. Na jego terenie zostały wprowadzone specjalne środki bezpieczeństwa dla turystów oraz mieszkańców Tarnowskich Gór. W ubikacjach znajdują się ręczniki papierowe oraz środki dezynfekujące. Obsługa będzie także odpowiednio zabezpieczona. Po każdym przejeździe kolejką, wagoniki mają być dezynfekowane odpowiednim płynem.

- Po otrzymaniu odpowiednich zaleceń sanepidu, Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej planuje otwarcie Zabytkowej Kopalni Srebra, czyli budynek nadszybia, gdzie znajduje się centrum obsługi turysty, ekspozycja historyczna, galeria pod kopułą, gastronomia oraz unikatowa podziemna trasa turystyczna. W najbliższym czasie zostanie także otwarty drugi obiekt z Listy światowego dziedzictwa UNESCO, a będący w zarządzie Stowarzyszenia, czyli Sztolnia Czarnego Pstrąga w parku Repeckim - zapowiada Grzegorz Rudnicki.

mat. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym dla Tarnowskich Gór

Powiat tarnogórski z Europejskim Znakiem Jakości Zarządzania

Katowice Airpotr. Transport serca

Katowice Airport. Helikopter z sercem na pokładzie

Przejazd kolejowy

Żółte Naklejki na przejazdach kolejowych ratują życie

Nowa Biedronka w Tarnowskich Górach

Nowa Biedronka w Tarnowskich Górach. Dziś wielkie otwarcie

Lądowanie LPR w Tąpkowicach

Gmina Ożarowice: helikopter LPR lądował w Tąpkowicach

Property Forum 2021 Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry w Property Forum Online Regiony 2021

Wypadek w Nakle Śląskim

Potrącenie pieszej w Nakle Śląskim