Skwer przed Halą Targową. Zobacz, jak będzie wyglądał! [GALERIA]

Urząd Miasta zaprezentował z dawna wyczekiwany projekt otoczenia Centrum Handlowo - Usługowego HALA. Szykują się znaczne zmiany.

Więcej zieleni, mniej betonu

Wiemy już, jak wyglądać będzie skwer przy ulicy Piłsudskiego. Po konsultacjach z mieszkańcami firma Primtech Szymon Kita pokazała wizualizację przyszłego wyglądu tego miejsca. Które obiekty zostaną, a które znikną z krajobrazu?

- Główną ideą było wyeksponowanie pomnika, który obecnie jest prawie niewidoczny. Koncepcja zakłada wprowadzenie tła obelisku, który znajdzie się w osobnej, wydzielonej strefie wraz z zielonym dywanem złożonym z niskiej roślinności oraz tablicami opisującymi trudną historię tego terenu i zdjęciami przedstawiającymi fotografie dawnego cmentarza – mówi projektantka z Primtech. – Bardzo istotne jest też zachowanie wysokiej zieleni, co oznacza, że nie zostanie wycięte żadne drzewo. Posadzone zostanie za to 15 nowych – głównie brzóz, które posiadają delikatne, ażurowe korony, pozwalające na dobre doświetlenie niskiej zieleni – dodaje.

Pojawi się wiele gatunków roślin: brzoza, lipa, klon, cis, sosna górskie, berberys, dereń, trzcinnik, barwinek, a także rozplenica japońska.

Tarnowskie Góry: Drzewoszum vs. Urząd Miasta. Dyskusja o miejskiej zieleni

Pożegnamy się za to z betonową infrastrukturą, służącą jako nośniki reklamowe. Zniknie także blaszany budynek, w którym kiedyś mieścił się sklep, stojący nieopodal II LO im. S. Staszica.

- Co ważne – w formie rzeźby pozostawione zostaną pochodzące z lat 50. ubiegłego wieku kielichy. Zostaną one także odpowiednio podświetlone. Dla osłonięcia instalacji gazowej, szpecącej obecnie teren, zastosowane zostaną przesłony wizualne z zieleni - tłumaczą urzędnicy.

W przyszłości tarnogórzanie będą mogli korzystać także z nowoczesnych siedzisk, leżaków, ławek, strefy piknikowej oraz zdroju ulicznego z wodą pitną. Docelowo brzegiem skweru poprowadzona zostanie droga rowerowa.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon