Śląsk, którego już nie ma, czyli Katowice, Świętochłowice, Ruda Śląska czy Bytom uwiecznione w filmach Kazimierza Kutza

Śląsk uwieczniony w filmach Kazimierza Kutza to w wielu przypadkach kraina, której już nie ma. W trzecią rocznicę śmierci wielkiego reżysera przypominamy znane i nieznane zakątki naszych miast, w których toczyła się akcja jego dzieł.

Trudno uwierzyć, że to już trzy lata bez Kazimierza Kutza. Najwybitniejszy śląski reżyser opowiadał Górny Śląsk w taki sposób, że – jak Krzysztof Zanussi – po obejrzeniu „Soli ziemi czarnej” czy „Perły w koronie” każdy chciał być Ślązakiem. Charakterystycznych krajobrazów z filmów Kutza było kilka: Nikiszowiec, Giszowiec, okolice kopalni Wujek. Ale pamiętacie, gdzie rozgrywała się finałowa scena "Perły w koronie"? Którędy szedł kondukt pogrzebowy w "Paciorkach jednego różańca"?

Na pytanie o pierwszy film Kazimierza Kutza, pokazujący Katowice, każdy bez zastanowienia wskazuje dzieło inaugurujące słynną śląską trylogię: "Sól ziemi czarnej". Tymczasem po raz pierwszy rodzinne miasto reżysera pojawiło się w jego twórczości jedenaście lat wcześniej. W debiutanckim "Krzyżu walecznych".

Oto krótki przewodnik po śląskich miastach, które zagrały u Kutza. Świętochłowice, Ruda Śląska, Bytom. Wielu z tych miejsc już nie ma, inne zmieniły się nie do poznania. Zobaczcie galerię z kadrami z dzieł słynnego reżysera.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

VII Koncerty Wiosenne w Tarnowskich Górach 5

Nie byliście na ich Koncercie Wiosennym? Łapcie nagranie!

Akcja krwiodawstwa Bądź Krewnym Kamilianów

Kamiliańska Orkiestra Dęta zaprasza młodych muzyków

Annum festival 2022 tarnowskie góry

Magnificat na finał. Annum Festival zaprasza

Agnieszka Chylińska nowa płyta

AG Studio nakręciło teledysk dla Agnieszki Chylińskiej

Pałac w rybnej koncert

Akcja bilet za nakrętki tym razem w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry studio tańca MK

Tancerze z Tarnowskich Gór jadą na międzynarodowy festiwal

Tarnowskie Góry Tarmilo

Muzeum w Tarnowskich Górach czeka na pamiątki po zakładzie