Solaris, Herbaciana, a nawet Skarbka. Poznajcie najciekawsze nazwy tarnogórskich ulic

Mickiewiczów, Krakowskie czy Powstańców Warszawskich ma każde miasto. Nie każde jednak może pochwalić się nazwami tak bardzo nawiązującymi do historii miejsca jak w Tarnowskich Górach. Na mapie znajdziemy też nazwy odnoszące się do kolorów, zapachów, a nawet science fiction.

Urszula Gołkowska
Tarnowskie góry mapa

Najciekawsze nazwy ulic w Tarnowskich Górach

Zacznijmy od czegoś naprawdę przyjemnego. Reprezentanci pogranicza dzielnic Opatowice i Stare Tarnowice mogą być dumni z jakże aromatycznego miejsca zamieszkania. Dlaczego? Przy Sielance znajdziemy ulice takie jak Miętowa, Imbirowa, Jaśminowa czy Laurowa, a nawet Lukrecjowa.

Z kolei same Opatowice postawiły na owocowe skojarzenia. Drogi noszą nazwy: Wiśniowa, Morelowa lub Czereśniowa. Przy okazji wspomnijmy o ulicy - legendzie. Stała się nią pniowiecka ulica Jagodowa. Każdy, kto miał okazję po niej jechać, wie dlaczego, pozostałych odsyłamy do mapy albo wycieczki krajoznawczej. Mały dodatek: tak, Pniowiec ma także inne ulice.

Sympatyczne nazwy znajdziemy także na Osadzie Jana, poczynając od Alei Kwiatów. Inne roślinne nazwy to ulice Astrów, Bratków, Różana, Słoneczników. Aż by się chciało, by na każdej z nich rosło to, co sugeruje nazwa.

W temacie ciekawych pomysłów, nie sposób nie wspomnieć o Starych Tarnowicach - najbardziej kosmopolitycznej dzielnicy miasta. Kto nie słyszał o słynnym Osiedlu Przyjaźń i jego światowych ulicach? Litewska, Francuska, Włoska, Estońska, Bałkańska i Łotewska. Wystarczy przyjechać w jedno miejsce, żeby zwiedzić całą Europę.

Tarnogórskie dzielnice. Która z nich jest najstarsza, a która powstała całkiem niedawno?

A co z tymi historycznymi nazwami? W Tarnowskich Górach każda okazja jest dobra, by pochwalić się dumna przeszłością. W spisie oprócz ulic takich jak Górnicza czy Kopalniana, figurują również: Księcia Jana Opolskiego, Szczęść Boże, Gwarków, Nad Sztolnią czy Srebrna. Wspomnijmy również o rondach, które swego czasu stały się tematem nr 1 w Tarnowskich Górach. Finalnie nadano im imiona po Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Bractwie Kurkowym.

Są także nazwy, które zapisywane w skrócie mogące wprowadzić w niemały błąd lub wywołać uśmieszek, zwłaszcza na twarzach najmłodszych. Możemy wymienić tutaj na przykład ul. Królika (Teofila Królika), Cebuli (Józefa Cebuli) czy Skórki (Bolesława Skórki).

Na koniec przedstawimy jeszcze crème de la crème wytworów tarnogórskiej kreatywności. Będzie to wybór subiektywny acz interesujący. W zaszczytnym gronie znajdą się: ul. Solaris, Galaktyczna, Góralska (to dla tych, co myślą, że Tarnowskie Góry są na Podhalu), Górnośląska (to dla tych, co wiedzą, gdzie leży nasze miast), Miła, Młodości, Panoramiczna (nie ustaliliśmy czy od telewizora, czy galijskiego druida) i - żeby zakończyć pozytywnym akcentem - Radosna.

Tarnowskie Góry, ulica Krakowska

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry kiedyś i dziś. Jak nasze miasto wyglądało sto lat temu?

Autor: Urszula Gołkowska

02/10/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon