Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk. W Tarnowskich Górach pojawią się nowe inwestycje

Wczoraj, 22 marca odbyła się konferencja z udziałem Zastępcy Burmistrza ds. Gospodarczych Piotra Skrabaczewskiego oraz doradcy Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii - Tomasza Olszewskiego. Tematem spotkania była Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „Śląsk”.

Sim tarnowskie gory

Nowe mieszkania z atrakcyjnym czynszem

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa "Śląsk" połączyła do tej pory cztery gminy: Tarnowskie Góry, Zabrze, Chorzów oraz Świętochłowice. Jak tłumaczą twórcy przedsięwzięcia, SIM powstał z myślą o budowie osiedli z mieszkaniami na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Inwestycje mają być realizowane przez gminy przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- Program ten adresowany jest do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają tak zwaną zdolność czynszową. Pierwszeństwo do najmu mieszkania w ramach tego programu otrzymają osoby starsze, które ukończyły 60 lat i osoby wychowujące co najmniej jedno dziecko - opowiada Paweł Rostkowski, rzecznik prasowy Porozumienia w okręgu gliwickim. - Celem jest budowanie mieszkań z miejskim czynszem i możliwością dojścia do własności wynajmowanego lokalu. Program przewiduje też wakacje czynszowe dla lokatorów w trudnej sytuacji życiowej - dodaje.
- Warto podkreślić fakt, że jest to program, który uwzględnia znaczący udział Skarbu Państwa. Ma on wesprzeć samorządy, na których barkach tak naprawdę spoczywała cała polityka mieszkaniowa. W jednych miejscach udawało się to lepiej, w innych trochę gorzej, natomiast mamy nadzieję, że rzeczywiście program zacznie działać i liczba lokali mieszkaniowych zacznie znacząco wzrastać - stwierdza Tomasz Olszewski. - Dodajmy, że operatorem przedsięwzięcia jest Krajowy Zasób Nieruchomości i docelowo KZN ma być udziałowcem. Oczywiście nie w każdym przypadku, ale zwłaszcza tam, gdzie mówimy o istotnym wsparciu finansowym - podkreśla.
Przypomnijmy, że na realizację inwestycji mieszkaniowej SIM samorządy otrzymają rządowe dofinansowanie wynoszące do 35% jej kosztów. Co więcej, na tworzenie nowych spółek z udziałem gminy będzie można otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 milionów złotych.

Jesteśmy pionierami

- Każda inicjatywa, która się pojawia, jest godna uwagi. Kiedy tylko dowiedzieliśmy się o istnieniu SIM, od razu zgłosiliśmy swój akces. Jesteśmy przygotowani, mamy grunty w pobliżu apartamentowców w Tarnowskich Górach. Te grunty są zaopatrzone we wszystkie media. Mamy także plan. Ja się cieszę, ponieważ będzie to kolejna pula mieszkań, które się pojawią. Rada Gminy ustali przydział, natomiast my mamy określoną wizję. Miasto się rozwija, także mieszkaniowo. Dajemy określony grunt i chcemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu wspólnie z innymi gminami - mówi Piotr Skrabaczewski.
W Tarnowskich Górach może pojawić się nawet 120 nowych lokali mieszkalnych. Na ten cel przeznaczone zostanie 1,3 hektara terenu przy ul. Andersa w Lasowicach. Obiekty powstałyby w sąsiedztwie wybudowanych przez miasto dwóch bloków, gdzie znalazły się 72 miejskie mieszkania komunalne.
- Naszą polityką zawsze było rozwijanie miasta wielowątkowo, wielopłaszczyznowo i to jest taka możliwość, żeby oprócz zasobu gminnego, gdzie mamy listę oczekujących, stworzyć dodatkową ofertę mieszkań dla tych, którzy sobie w tej chwili nie są w stanie kupić mieszkania. Chciałbym, żeby ta spółka jak najszybciej powstała, żeby rozpoczęły się prace projektowe. My widzimy na terenie Tarnowskich Górach dźwigi w kilku miejscach i to jest najprzyjemniejszy widok dla każdego, kto zajmuje się inwestycjami - cieszy się zastępca burmistrza naszego miasta.

Gmina Tarnowskie Góry wniesie do spółki wkład pieniężny w kwocie 5000 zł na poczet kapitału zakładowego. Pozwoli to na uzyskanie stu udziałów o wartości nominalnej 50 złotych każdy. Co więcej, miasto zamierza złożyć wniosek o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia dodatkowych akcji. Wysokość wnioskowanego wsparcia wyniesie 3 miliony złotych.

- Chciałbym podkreślić, że jeżeli chodzi o SIM na Śląsku, to właśnie Tarnowskie Góry, Chorzów, Zabrze i Świętochłowice są tym zaczątkiem, są pionierami. Samorządy te mają już w tym temacie duże doświadczenie - oświadcza Tomasz Olszewski - Ja jestem przekonany, że te inwestycje na pewno się tutaj powiodą i mam nadzieję, że zacznie to pączkować na kolejne gminy, przede wszystkim w województwie śląskim, ale także w innych częściach kraju - zapowiada.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon