Stacja kolejowa Pyrzowice Lotnisko. Prace trwają

Niedawno rozpoczął się nowy etap zadania inwestycyjnego o nazwie "Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie". W jego ramach przy Katowice Airport powstanie stacja kolejowa.

Pociągiem na lotnisko

Trwają prace przy remoncie linii łączącej Zawiercie z Tarnowskimi Górami. Aktualnie roboty prowadzone są na odcinku Siewierz - Pyrzowice.

Modernizacja obejmie nie tylko same tory, ale także inne część infrastruktury kolejowej. Inwestorzy zapowiadają remont peronów na stacji Tarnowskie Góry. Przy kilku dworcach, w tym także przy budynku w naszym mieście, powstaną windy, które umożliwią łatwiejszą podróż osobom niepełnosprawnym. Pojawiły się także dobre wieści dla gminy Miasteczko Śląskie, gdzie mają zostać zbudowane kolejne przystanki.

Rozstrzygnięto przetarg na remont trasy Tarnowskie Góry - Zawiercie

Powstanie także nowa stacja kolejowa tuż przy samym Katowice Airport. Prace nad budową "Pyrzowic Lotniska" już ruszyły.

- Inwestycja realizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego łączy środki komunikacji i umożliwia dojazd koleją do portu lotniczego „Katowice Airport”. Zwiększamy dostępność do kolei - podkreśla Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. - To także impuls do rozwoju gospodarczego regionu. Do realizacji projektu wykorzystujemy środki unijne. Tworzymy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną - dodaje.

Przypomnijmy, że wartość inwestycji to 660 milionów złotych netto. Dużą część kosztów - ponad 500 mln zł - pokryje unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ze zmodernizowanej linii kolejowej skorzystamy prawdopodobnie w II kwartale 2023 roku.

Katarzyna Głowacka, rzecznik PKP PLK informuje, że pociągi towarowe będą jeździć z prędkością do 80km/h, natomiast osobowe - 140 km/h. Dzięki temu tarnogórzanie będą mogli dotrzeć na lotnisko w zaledwie 20 minut. Pasażerowie z Katowic przemierzą trasę do Pyrzowic w niecałą godzinę.

FILM

fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon