Starostwo z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami. Jakie ułatwienia znajdziemy w budynku przy Karłuszowcu?

W obiekcie przy ulicy Karłuszowiec 5 pojawiły się nowe urządzenia. Mają one służyć petentom niewidomym, niedowidzącym oraz niedosłyszącym.

Tyflomapy, pętla indukcyjna i ścieżka dotykowa

Do wczoraj, 14 września, w budynku władz powiatu możemy skorzystać z nowych rozwiązań zaprojektowanych specjalnie dla osób ze specjalnymi potrzebami. Na podłodze zamontowano ścieżkę dotykową.

- Ma za zadanie ułatwić bezpieczne dotarcie do biura podawczego, punktu informacyjnego czy toalety. Oznaczenia o zmiennej fakturze na podłożu mają służyć głównie osobom niewidomym - opowiadają przedstawiciele Starostwa.

W holu znajdziemy także tyflomapę. Co to takiego?

- Tyflomapa – czyli mapa czytana za pomocą zmysłu dotyku lub w ograniczonym stopniu - wzrokiem, która przeznaczona jest dla osób niewidomych i słabowidzących - tłumaczą urzędnicy.

Nie zapomniano także o mieszkańcach z aparatami słuchowymi.

- W biurze podawczym, gdzie w pierwszej kolejności trafia najwięcej interesantów, zostało zamontowane urządzenie wspomagające słuch, tzw. pętla indukcyjna - dodają pracownicy Starostwa.

Tyflomapy pojawią się również w budynkach przy ulicy Sienkiewicza 16 i Mickiewicza 41 w Tarnowskich Górach.

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach

Język migowy nie jest już barierą

Od marca tego roku w siedzibie Starostwa Powiatowego możemy też skorzystać z urządzenia firmy Seventica , które pomoże osobom niesłyszącymi lub niedosłyszącymi szybko załatwić potrzebne dokumenty i zaświadczenia.

- SKN [System Komunikacji Niewerbalnej] to zwyczajna trójstronna wideokonferencja, wykorzystująca rozwiązania Cisco, która pozwala na to, żeby połączyć trzy osoby: tłumacza języka migowego, urzędnika oraz osobę niesłyszącą – wyjaśnia Robert Gdela, Prezes Zarządu Seventica.

Tego typu rozwiązanie to duże ułatwienie nie tylko dla klienta, który nie musi specjalnie umawiać się na spotkanie w obecności tłumacza, ale także dla samej placówki. Może to między innymi zmniejszyć ponoszone koszty, a także podnieść jakość wykonywanych usług.

Przemiana Mechanika. Szkołę wyremontowano i zmodernizowano

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon