Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej adoptowało... gwarka. Takiego z zoo

Członkowie tarnogórskiej organizacji postanowili wspomóc podopiecznego Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Żeby było ciekawiej, zwierzątko z naszym miastem łączy już sama jego nazwa.

Gwarek pod ochroną SMZT

Nie pracuje w kopalni, nie jest wyposażony w pyrlik i żelosko, nie zna się na górnictwie, ale podbił serca tarnogórzan. Gwarek czczony, bo o nim mowa, został adoptowany przez nasze lokalne stowarzyszenie. Ptak mieszka w chorzowskim zoo. W piątek, 9 grudnia, miłośnicy wybrali się tam, by zobaczyć swojego nowego podopiecznego.

- W Tarnowskich Górach „czcimy” naszą historię, której częścią są gwarkowie. A tak się składa, że gwarek to nie tylko dawny górnik, ale także… ptak. Dlatego postanowiliśmy zaadoptować gwarka czczonego ze śląskiego zoo. To jednocześnie małe wsparcie finansowe dla zwierząt oraz promocja naszej organizacji, zabytków z listy UNESCO i tarnogórskiej historii – mówi Zbigniew Pawlak, Przewodniczący Zarządu SMZT.

Adopcja zwierzęcia to wsparcie finansowe dla zoo. Z drugiej strony - takie działanie przyczynia się także do promocji stowarzyszenie i samych Tarnowskich Gór. W budynku, gdzie przebywa gwarek, zobaczyć można tabliczkę z informacją, że ptakiem opiekuje się SMZT, które pochodzi z Miasta Gwarków, a te z kolei może się pochwalić zabytkami wpisanymi na prestiżową listę. Ciekawa forma zachęcenia nowych gości do odwiedzin w Zabytkowej Kopalni Srebra czy Sztolni Czarnego Pstrąga.

Co wiemy o samym adoptowanym zwierzaku? Jak podaje rzeczniczka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Daria Kroczek, w Chorzowie są dwa gwarki.

- W świecie zwierząt gwarek czczony to ptak pochodzący z południowej Azji. Posiada czarne, metaliczne upierzenie, żółte wyrostki na szyi oraz pomarańczowe nogi i dziób. Jest ptakiem mimetycznym – posiada duże zdolności naśladowania dźwięków, w tym ludzkiej mowy. Przewyższa pod tym względem nawet papugi, lecz rzadko wykorzystuje te umiejętności w warunkach naturalnych - dodają członkowie SMZT.

Pozostaje tylko pytanie, kiedy w takim razie gwarek zacznie godać...

Przytulisko w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Przytul alpakę i nakarm królika. Przytulisko w Tarnowskich Górach

Autor: Urszula Gołkowska

31/08/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon