Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Odpowiedź rządu na apel o pomoc SMZT

Opiekunowie tarnogórskich obiektów wpisanych na światową listę zabytków UNESCO robią, co mogą. Znamy odpowiedź rządu w sprawie pomocy dla Stowarzyszenia.

Tarnowskie gory kopalnia srebra

Nie tego się spodziewano...

W lutym parlamentarzyści Wanda Nowicka oraz Tomasz Głogowski zwrócili się do przedstawicieli Rady Ministrów w sprawie tarnogórskich atrakcji. Reprezentantka Sojuszu Lewicy Demokratycznej napisała do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego, natomiast poseł Platformy Obywatelskiej - do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

- Pragnę zapytać Pana Premiera, czy nie uważa Pan za zasadne podjęcie inicjatywy dodania Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach do listy podmiotów wymienionych w Ustawie o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, dzięki czemu zapewnione zostanie wsparcie Skarbu Państwa dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej utrzymującego dla kolejnych pokoleń obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO? - pytał Tomasz Głogowski.

Niedawno dotarła odpowiedź z ministerstwa. Niestety nie niesie ze sobą zadawalających wieści.

- Chciałbym na wstępie docenić pracę i wysiłki Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, związane z ochroną i zachowaniem dziedzictwa gwarków tarnogórskich. Jednakże udzielenie pomocy dla Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach, na chwilę obecną nie jest możliwe, między innymi z uwagi na brak zabezpieczenia środków na ten cel w ustawie budżetowej na rok 2021 - informuje Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń.

W dalszej części autor dokumentu wskazuje, że ustawa przyznająca dotację m.in. kopalniom soli w Wieliczce i Bochni oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest „pochodną” rozwiązań z lat 90-tych, które mówiły o środkach przeznaczonych na likwidację górnictwa, a „finansowanie ratowania i zachowania części zabytkowych” kopalń nie jest jego dominującą częścią. Co więcej, udzielenie dotacji każdej ze wspomnianych instytucji wymagało odpowiednich decyzji Komisji Europejskiej. Wiceminister proponuje, by Stowarzyszenia poprosiło o pomoc Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak twierdzi Artur Soboń, może ono dysponować gotowymi programami pomocowymi oraz środkami finansowymi na cele związane z ochroną dziedzictwa kulturowego.

Walka trwa

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w dalszym ciągu stara się o uzyskanie niezbędnych do przetrwania funduszy. Ambasadorami akcji zostali: Anna Dziewit Meller, Magdalena Gorzkowska, Eryk Lubos, prof. Jan Miodek, Krzysztof Respondek, Piotr Trojan i Mariusz Kałamaga. Coraz więcej organizacji, a także samorządów i polityków wspiera SMZT. Niedawno dołączył do nich także Urząd Miasta Miasteczko Śląskie, stając się członkiem wspierającym.

- Aby nasze wsparcie miało realne znaczenie dla stowarzyszenia, proponujemy ustalić stawkę składki członkowskiej na poziomie 1,25 zł za mieszkańca. Zasadnym jest, aby miasto znalazło się w gronie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej: to zaszczyt, ale i obowiązek wobec tej zasłużonej organizacji - czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały.

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę odwiedzając Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga. Wszystkie niezbędne informacje na temat godzin otwarcia czy biletów dostępne TUTAJ. SMZT znajdziemy także na portalu Patronite. Warto wiedzieć, że ostatnio w Tarnowskich Górach zapanowała także moda na charakterystyczne, pomarańczowe koszulki, oczywiście z grafiką przedstawiającą nasze zabytki UNESCO. Kupimy je w sklepie z pamiątkami przy ul. Gliwickiej 17.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie gory unesco

Znaki reklamowe obiektów UNESCO w Tarnowskich...

Tarnowskie Góry, oznaczenia UNESCO

Znaki UNESCO poprowadzą do najważniejszych zabytków Śląska?

Stowarzyszenie milosnikow ziemi tarnogorskiej

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej...

Unesco tarnowskie gory

Pomoc województwa dla zabytków UNESCO w...

Powiat tarnogorski stowarzyszenie milosnikow ziemi tarnogorskiej

Powiat Tarnogórski jako członek Stowarzyszenia...

Kopalnia srebra tarnowskie góry

Tarnogórzanie opowiedzą o naszym mieście na Konferencji IŚE

Zabytkowa kopalnia srebra zmieni wlasciciela

Zabytkowa Kopalnia Srebra zmieni właściciela?...