Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Odpowiedź rządu na apel o pomoc SMZT

Opiekunowie tarnogórskich obiektów wpisanych na światową listę zabytków UNESCO robią, co mogą. Znamy odpowiedź rządu w sprawie pomocy dla Stowarzyszenia.

Tarnowskie gory kopalnia srebra

Nie tego się spodziewano...

W lutym parlamentarzyści Wanda Nowicka oraz Tomasz Głogowski zwrócili się do przedstawicieli Rady Ministrów w sprawie tarnogórskich atrakcji. Reprezentantka Sojuszu Lewicy Demokratycznej napisała do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego, natomiast poseł Platformy Obywatelskiej - do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

- Pragnę zapytać Pana Premiera, czy nie uważa Pan za zasadne podjęcie inicjatywy dodania Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach do listy podmiotów wymienionych w Ustawie o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, dzięki czemu zapewnione zostanie wsparcie Skarbu Państwa dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej utrzymującego dla kolejnych pokoleń obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO? - pytał Tomasz Głogowski.

Niedawno dotarła odpowiedź z ministerstwa. Niestety nie niesie ze sobą zadawalających wieści.

- Chciałbym na wstępie docenić pracę i wysiłki Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, związane z ochroną i zachowaniem dziedzictwa gwarków tarnogórskich. Jednakże udzielenie pomocy dla Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach, na chwilę obecną nie jest możliwe, między innymi z uwagi na brak zabezpieczenia środków na ten cel w ustawie budżetowej na rok 2021 - informuje Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń.

W dalszej części autor dokumentu wskazuje, że ustawa przyznająca dotację m.in. kopalniom soli w Wieliczce i Bochni oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest „pochodną” rozwiązań z lat 90-tych, które mówiły o środkach przeznaczonych na likwidację górnictwa, a „finansowanie ratowania i zachowania części zabytkowych” kopalń nie jest jego dominującą częścią. Co więcej, udzielenie dotacji każdej ze wspomnianych instytucji wymagało odpowiednich decyzji Komisji Europejskiej. Wiceminister proponuje, by Stowarzyszenia poprosiło o pomoc Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak twierdzi Artur Soboń, może ono dysponować gotowymi programami pomocowymi oraz środkami finansowymi na cele związane z ochroną dziedzictwa kulturowego.

Walka trwa

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w dalszym ciągu stara się o uzyskanie niezbędnych do przetrwania funduszy. Ambasadorami akcji zostali: Anna Dziewit Meller, Magdalena Gorzkowska, Eryk Lubos, prof. Jan Miodek, Krzysztof Respondek, Piotr Trojan i Mariusz Kałamaga. Coraz więcej organizacji, a także samorządów i polityków wspiera SMZT. Niedawno dołączył do nich także Urząd Miasta Miasteczko Śląskie, stając się członkiem wspierającym.

- Aby nasze wsparcie miało realne znaczenie dla stowarzyszenia, proponujemy ustalić stawkę składki członkowskiej na poziomie 1,25 zł za mieszkańca. Zasadnym jest, aby miasto znalazło się w gronie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej: to zaszczyt, ale i obowiązek wobec tej zasłużonej organizacji - czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały.

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę odwiedzając Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga. Wszystkie niezbędne informacje na temat godzin otwarcia czy biletów dostępne TUTAJ. SMZT znajdziemy także na portalu Patronite. Warto wiedzieć, że ostatnio w Tarnowskich Górach zapanowała także moda na charakterystyczne, pomarańczowe koszulki, oczywiście z grafiką przedstawiającą nasze zabytki UNESCO. Kupimy je w sklepie z pamiątkami przy ul. Gliwickiej 17.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon