Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach na Patronite. Zbiórkę wspiera Eryk Lubos

Opiekunowie tarnogórskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO zorganizowali zbiórkę na rzecz utrzymania obiektów historycznych. Tarnogórzanie pokazali, że zależy im na ochronie lokalnych atrakcji.

Kopalnia srebra

Zostań patronem i dołącz do Miłośników

Okres lockdownu to trudny czas zwłaszcza dla małych przedsiębiorców. Mieszkańcy naszego miasta chętnie wspierają różne akcje, by choć trochę im pomóc. Wiele osób włączyło się na przykład do inicjatywy #wspierajgastro. Tym razem o pomoc poprosiła nie firma, ale organizacja. Przedwczoraj Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zdecydowało się zaapelować do tarnogórzan.

- Jeżeli branża turystyczna wkrótce się nie odrodzi, będziemy zmuszeni ogłosić upadłość, co może doprowadzić do utraty tytułu obiektu światowego dziedzictwa. By ocalić dorobek Miłośników jesteśmy zmuszeni prosić Was o pomoc. Pandemia z niespotykanym impetem uderzyła w branżę turystyczną. Zdajemy sobie sprawę, że tym razem nasza energia, wytrwałość i dobre zarządzanie nie wystarczą - poinformowali członkowie Stowarzyszenia.

Jak wesprzeć akcję? Wystarczy wejść na stronę zbiórki, wpłacić na jej konto wybraną kwotę i w ten sposób zostać honorowym patronem organizacji! Na darczyńców czekają atrakcyjne upominki oraz oczywiście dużo satysfakcji. Jak podkreślają organizatorzy, sprawa jest bardzo poważna. Jeżeli nie uda się uzyskać potrzebnych funduszy, co spowoduje ogłoszenie upadłości, największe tarnogórskie atrakcje mogą utracić prestiżowy tytuł UNESCO. Dziś możemy je zwiedzać dzięki pracy i determinacji kilku pokoleń Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Same działania podjęte w celu zakwalifikowania historycznego kompleksu wydobywczego do grona najważniejszych zabytków świata zajęły 30 lat. Wielkim ciosem nie tylko dla Stowarzyszenia, ale także naszego wspólnego dziedzictwa, byłaby utrata dokonania osiągniętego z takim poświęceniem.

Tarnogórzanie nie zawiedli

Na odzew mieszkańców naszego miasta nie trzeba było długo czekać. Akcja została oficjalnie ogłoszona w środę, następnego dnia na koncie zbiórki było już 2 360 złotych przekazanych przez 63 osoby.

- Drodzy Miłośnicy - jesteśmy mile zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem naszą zbiórką. To świadczy o tym, że było warto i nie ma się czego wstydzić, prosząc społeczeństwo o wsparcie - cieszą się członkowie Stowarzyszenia.

W rozpropagowaniu akcji pomógł nie tylko Urząd Miasta i lokalni samorządowcy. W spocie o zbiórce udział wziął aktor Eryk Lubos, tarnogórzanin znany wielu osobom z seriali takich jak "Czas honoru" (pułkownik Lebiediew) czy "Ojciec Mateusz" (Pluskwa).

FILM

fot. Zabytkowa Kopalnia Srebra

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon