Świerklaniec świętował koniec lata. Zobaczcie zdjęcia z tegorocznych Dożynek

Wydarzenie rozpoczynające sezon jesienny już za nami. W ostatni weekend w świerklanieckim parku bawiło się niemało gości. Przyciągnęły ich atrakcje na scenie, ale także Gyburstag kołoca.

Dożynki 2023 w Świerklańcu

W ostatnią niedzielę, 3 września, park zapełnił się mieszkańcami i przyjezdnymi turystami. Świętowano coroczne Dożynki, a więc atrakcji nie brakowało. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej w zabytkowym kościele Dobrego Pasterza. Po niej spod kościoła wyruszył barwny korowód dożynkowy. Pochód przemierzył alejki parku aż dotarł pod amfiteatr. Tam uroczyście zainaugurowano imprezę, a uświetnił ją koncert Tarnogórskiej Orkiestry Dętej. Po niej na scenie zaprezentowały się grupy działające przy GOK: KABARECIK, chór JUTRZENKA. Publiczność bawili także: Inga Papkala, THE NEIGHBORS, Kapela Góralska ISTEBNA, zespołu ARKADIA BAND czy Romuald Ardanowski.

Ważną częścią eventu był trwający równolegle Gyburstag kołoca. Inicjatorami wydarzenia są członkowie Stowarzyszenia Wrazidlok. Zaprosili oni wszystkich zainteresowanych cukierników, amatorów i grupy do pochwalenia się swoim popisowym przepisem na śląski kołocz. Na najlepsze wypieki czekały nagrody. Jak stwierdziło jury, wybór nie był łatwy, ale finalnie udało się wyłonić zwycięzców. Pierwsze miejsce i Złoto Blacha Kołoca przypadła KGW Popielów Radziejów. Dwa miejsca drugie i Szczybno Blacha Kołoca przyznano Weronice Skowronek i Tarnogórskiemu Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku. Trzy Bronotne Blachy Kołoca za trzecie miejsca wywalczyli KGW "Katarzynki" w Karchowicach, KGW Stanowice i Sylvia Henkelm.

- Gratulujemy pozostałym zespołom, wybór był bardzo trudny, a Państwa wypieki doskonałe. Zapraszamy w przyszłym roku - zachęcają organizatorzy.

W ramach konkursu ciasta oceniali: Marek Cyl, Sebastian Nowak, Izolda Czmok, Justyna Zoworka, Łukasz Zimnoch. W niedzielne popołudnie chętni mogli także zwiedzić z oprowadzaniem Pałac Kawalera. W roli przewodników występowali członkowie Stowarzyszenia Wrazidlok.

    Subskrybuj tarnowskiegory.info

    google news icon