Święto Pary w Tarnowskich Górach. Zobacz prawdziwe maszyny i steampunkowe przedstawienie

Końcówka września to nie koniec sezonu turystycznego. W naszym mieście odbędzie się wydarzenie z techniką w roli głównej. Impreza nie tylko dla miłośników przemysłu i historii!

SMZT
Tarnowskie gory swieto pary

Święto Pary w Tarnowskich Górach

Wszyscy wiedzą, że w naszym mieście zainstalowano pierwszą na kontynencie maszynę parową. Ale jak ona tak w ogóle działa? O tym będzie można się przekonać podczas plenerowego wydarzenia, na jakie zaprasza Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Impreza odbędzie się 30 września na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra (ul. Szczęść Boże 81).

- Będzie można się przewieźć naszymi miniaturowymi pociągami, zobaczyć, jak maszyny mielą ziarno lub kawę, łupią i rozcinają drewno, gaszą pożary, wożą pasażerów, przewożą towary, budują drogi. Mamy dla Was kilka nowości, a kropką nad "i" będzie tym razem wieczorny spektakl teatralny utrzymany w malowniczej stylistyce steampunk, który połączy styl retro z fantastyką naukową - zapowiadają organizatorzy.

Plan wydarzenia

 • od godz. 9:00 - możliwość zwiedzenia Zabytkowej Kopalni Srebra (odpłatnie)
 • 11:00-19:00 - pokazy kilkudziesięciu maszyn parowych
 • 19:30 - Teatr Akt – spektakl Poza Czasem
- 235 lat temu rozpoczęła się rewolucja przemysłowa Górnego Śląska, a jej serce zabiło po raz pierwszy w Tarnowskich Górach. Dzięki sprowadzonej tu maszynie parowej, wykorzystanej do odwadniania wyrobisk niefunkcjonującej już kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk, Tarnowskie Góry zapracowały na stałe miejsce w dziejach rewolucji przemysłowej - dodają członkowie SMZT, zapraszając do bliższego poznania tego miejsca.
  Tarnowskie gory ratusz

  Może Cię zainteresować:

  Zajrzyj w zakamarki historycznego ratusza. Urząd Miasta zaprasza na dzień otwarty

  Autor: Urszula Gołkowska

  19/09/2023

  Subskrybuj tarnowskiegory.info

  google news icon