Sygnalizacja w Świerklańcu będzie gotowa do końca roku

Po długich miesiącach dyskusji, pisania petycji, a nawet proteście mieszkańcy gminy osiągnęli swój cel. Do końca 2020 roku w Świerklańcu pojawi się nowa sygnalizacja świetlna.

Gmina dotrzymała słowa

- Do końca roku powstanie sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Tarnogórskiej z ul. Stabińskiego i ul. Wiosenną w Świerklańcu - poinformował wczoraj Urząd Gminy Świerklaniec. - Warta ponad 150 tysiąca złotych inwestycja wykonywana jest ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Prace trwają - dodali urzędnicy.

Sprawa świateł na przejściu dla pieszych ma swoją długą historię. W lipcu odbył się protest mieszkańców Świerklańca, którzy domagali się montażu sygnalizacji dla pieszych na skrzyżowaniu drogi nr 78 (ulicy Tarnogórskiej) z ulicami: Wiosenną i Stabińskiego oraz Damrota i Miarki. Dwa tygodnie przed tym wydarzeniem na jezdni zginął młody, trzynastoletni rowerzysta potrącony przez samochód. Manifestanci tłumaczyli, że inwestycja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

- W okresie od wiosny do późnej jesieni, a szczególnie w czasie weekendowym występuje wzmożony ruch pieszy oraz rowerowy lokalnej społeczności, jak również turystów udających się do świerklanieckiego parku – mówili organizatorzy protestu. - Biorąc pod uwagę, iż od strony ulicy Wiosennej w Świerklańcu nie ma chodnika, piesi nie mogą swobodnie przemieszczać się do centrum – wyjaśniali.

Przypomnijmy, że mieszkańcy muszą przejść przez skrzyżowanie, by dotrzeć do miejsc takich jak szkoła, przedszkole, kościół, czy sklep.

Radni byli jednogłośni

Za wspomnianą drogę nr 78 odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W związku z protestem mieszkańców Świerklańca, zastępca wójta Anna Kubica zapowiedziała zdecydowane działania urzędu. Oznajmiła, że jeżeli GDDKiA wyrazi zgodę na budowę inwestycji, ale równocześnie nie wspomoże jej finansowo, to zrobi to sam samorząd.

30 lipca odbyła się sesja Rady Gminy. Podczas obrad dyskutowano także w temacie sygnalizacji świetlnej dla pieszych. Wszystkich mieszkańców z pewnością ucieszył fakt, że radni byli w tej kwestii jednogłośni i podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie.

- Nie możemy zbagatelizować głosu kilku tysięcy mieszkańców naszej gminy. Sygnalizacja w tym miejscu jest niezbędna – tłumaczył wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl. - Wybudujemy ją najszybciej, jak to będzie możliwe. Chcemy także pozyskać na to środki zewnętrzne – dopowiadał.

fot. UG Świerklaniec

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry budżet partycypacyjny 2023

Startuje budżet partycypacyjny na 2023 rok

Literalnie.fun - jak zagrać

Gra tarnogórskich uczniów podbija Internet!

Tarnowskie Góry 30.01.2022

Podsumowanie tygodnia 24-30.01.2022

Tarnowskie Góry szpital

Informacja dla pacjentów WSP. Placówka ogłasza dzień wolny

Rondo im. SMZT

Pomysły dotyczące nowego ronda w Tarnowskich Górach

Podtopienie dziecka w Zalewie Nakło-Chechło

Podtopienie w Nakle-Chechle. 4-letnie dziecko bez opieki

Tarnowskie Góry, prognoza pogody 21-27.06

Prognoza pogody dla Tarnowskich Gór. Nadciągają burze