Szkoła w Rybnej szuka patrona. Jak można zgłaszać propozycje?

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Tarnowskich Górach chce dołączyć do grupy placówek z patronem. Lokalna społeczność może włączyć się w procedurę wyboru odpowiedniego kandydata. Jak to zrobić?

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Tarnowskich Górach
Zsp 4 tarnowskie góry

Patron dla szkoły w Rybnej poszukiwany

Rozpoczęła się procedura, dzięki której w nazwie placówki pojawi się zasłużona osoba. Dlaczego ZSP nr 4 zdecydował się na taki krok? Jak czytamy w przygotowanych dokumentach:

"Poprzez nadanie imienia Zespół Szkolno-Przedszkolny:
a) zyska własną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych placówek oświatowych,
b) będzie budować własny system wychowania w oparciu o autorytet patrona i wartości, które reprezentuje/ował swoim życiem i działalnością,
c) będzie promował postać patrona,
d) będzie mógł pozyskiwać do współpracy osoby i instytucje związane z patronem,
e) będzie tworzył własny ceremoniał".

W wybór patrona mogą włączyć się nie tylko uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, ale także inni tarnogórzanie. Każdy zainteresowany może zgłaszać swój pomysł. Służy do tego odpowiedni formularz dostępny do pobrania w sekretariacie szkoły, na stronie internetowej albo w strzybnickim kościele parafialnym. Wypełnione druki można wrzucać do specjalnie przygotowanych pojemników, które będą znajdować się w kościele oraz w szkole lub odesłać na adres mailowy zespołu (szkzsp@wp.pl). Przyjmowanie kandydatur potrwa do 31 stycznia 2023 roku.

Nadesłane propozycje przejdą weryfikację komisji. W jej skład wchodzi po dwóch przedstawicieli: Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, Rady Dzielnicy oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Z listy pozytywnie zaopiniowanych kandydatów społeczność szkolna oraz Rada Dzielnicy wybierze pięciu. Następnie Rada Pedagogiczną wraz z Samorządem Uczniowskim będzie odpowiedzialna za przybliżenie życiorysu każdej z proponowanych postaci. W czerwcu odbędą się ostateczne wybory, które pozwolą na wyłonienie patrona szkoły.

Co potem? ZSP nr 4 planuje szereg działań mających związek z wyborem nowej osoby "opiekującej się" placówką. Wśród nich: nawiązanie współpracy ze szkołami o tym samym imieniu, przygotowanie lekcji związanych z patronem, wykonanie wystawy, sesji, konkursów tematycznych, zorganizowanie spotkań z ludźmi, którzy bezpośrednio lub pośrednio powiązani są z patronem, umieszczenie na stronie internetowej informacji o patronie czy ustanowienie Dnia Patrona.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon